Polski Ład. Wspólny PIT małżonków a ulga dla klasy średniej

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują już nowe przepisy tzw. ustawy o Polskim Ładzie
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują już nowe przepisy tzw. ustawy o Polskim Ładzie Tomasz Czachorowski/Polska Press
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują już nowe przepisy tzw. ustawy o Polskim Ładzie. W zeznaniach rocznych małżonków składanych do 2 maja 2022 roku zmieni się niewiele. Wszystkie ulgi Polskiego Ładu, w tym ulgę dla klasy średniej w rozliczeniach małżeńskich, będą stosowane dopiero w zeznaniach rocznych składanych w 2023 roku.

Przepisy w ramach Polskiego Ładu znacząco zmienią zasady wspólnego rozliczenia małżonków w rocznym zeznaniu PIT składanym dopiero w 2023 roku, choć Polski Ład wprowadza też pewną zmianę już we wspólnym rozliczaniu małżonków w zeznaniu rocznym PIT za 2021 rok (składanym do 2 maja 2022 roku).

Polski Ład. Wspólny PIT małżonków za 2021

Zacznijmy od najbliższego wspólnego rozliczenia podatkowego PIT małżonków za rok 2021. Jak co roku, deklaracje PIT małżonkowie rozliczający się wspólnie (wraz z rzeszą innych podatników) składają do 2 maja 2022 roku. Coraz popularniejszym sposobem rozliczenia rocznego PIT jest oczywiście zeznanie składane online poprzez dobrze znaną stronę podatki.gov.pl. W tegorocznym, czyli składanym do 2 maja 2022 roku, zeznaniu PIT nie stosuje się jeszcze ulg przewidzianych przez Polski Ład. Obowiązują one dopiero dla zeznań rocznych PIT składanych w 2023 roku.

W deklaracji PIT małżonków wspólnie rozliczanych za 2021 rok jest jednak pewna zmiana dla świeżo upieczonych małżonków, którzy ślub wzięli w dowolnym miesiącu 2021 roku. Otóż tacy małżonkowie mogą już w zeznaniu rocznym PIT składanym do 2 maja 2022 roku rozliczać się wspólnie, czyli na korzystniejszych zasadach ogólnych.
Warunki są zasadniczo dwa. Po pierwsze, związek małżeński został zawarty w 2021 roku i nie został zakończony do końca ubiegłego roku. Po drugie, między małżonkami istnieje wspólność małżeńska (małżeńska wspólność majątkowa), czyli innymi słowy – nie zawarto intercyzy (umowy o rozdzielności majątkowej).

Możliwość wspólnego rozliczenia małżonków w PIT za 2021 rozszerzono również dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo lub ryczałtem, ale pod warunkiem braku przychodów w 2021 roku z takich źródeł (należy złożyć tzw. zerową deklarację PIT-36L lub PIT-28).

Polski Ład. Wspólny PIT małżonków za 2022 rok a ulga dla klasy średniej

Nowe regulacje Polskiego Ładu, które obowiązują od 1 stycznia 2022 roku, będą miały pełne zastosowanie dopiero w deklaracjach PIT małżonków, które zostaną złożone w 2023 roku.

W zeznaniu rocznym PIT małżonków za 2022 rok możliwe będzie zastosowanie m.in. budzącej najwięcej obaw ulgi dla klasy średniej. Ulga ta ma według założeń zrekompensować osobom średnio zarabiającym (od poziomu 5700 zł brutto miesięcznie wzwyż) utratę możliwości odliczenia składki zdrowotnej (za rok 2022 nie będzie możliwe jej odliczenie).

Ulga dla klasy średniej ma zastosowanie dla podatników uzyskujących roczne przychody w przedziale od 68 412 do 133,692,01 zł brutto. Dodatkowym warunkiem skorzystania z ulgi dla klasy średniej jest opodatkowanie na zasadach ogólnych (według skali podatkowej – przychody z działalności gospodarczej opodatkowane linowo, ryczałtem lub kartą podatkową wyłączają z ulgi dla klasy średniej). Jeśli roczne przychody (brutto) męża i żony mieszczą się pomiędzy widełkami (68-133 tysiące) sprawa jest prosta i klarowna – ulga dla klasy średniej ma zastosowanie.

W praktyce jednak mogą się pojawić różne sytuacje, np. jeden ze współmałżonków przekracza limit (zarabia ponad 133 tys. zł brutto rocznie), a drugi zarabia poniżej dolnej kwoty (poniżej 68 tys. zł brutto rocznie). Jeden z małżonków może też nic nie zarabiać. Co wówczas?

W przypadku, gdy jeden ze współmałżonków mieści się w limicie rocznych przychodów przewidzianych dla tej ulgi, a drugi małżonek zarabia poniżej dolnej kwoty (mniej niż 68 tys. brutto rocznie) – wówczas ulga dla klasy średniej przysługuje, ale pod warunkiem, że zsumowane średnie przychody roczne obojga małżonków nie są niższe od kwoty dolnego limitu (68 tys. zł brutto).

Podobnie w przypadku, gdy jeden ze współmałżonków przekracza górną kwotę 133 tys. zł rocznie, a drugi mieści się w przedziale kwot uprawniających do ulgi. Jeśli zsumowana średnia rocznych przychodów brutto małżonków mieści się w przedziale 68-133 tys. zł – wówczas ulga przysługuje.

W sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków przekracza górną kwotę 133 tys. zł rocznie, a drugi nie zarobkuje w ogóle (przychody roczne = 0 zł) – wówczas ulga przysługuje, ale pod warunkiem, że zsumowana średnia rocznych przychodów brutto obojga małżonków mieści się w przedziale 68-133 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl