Znicze na cmentarzach
W środę obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. Już od minionego weekendu i zapewne też przez kolejne dni cmentarze oblegane są przez osoby, które chcą wspomnieć w tym okresie zadumy swoich bliskich, których już z nimi nie ma.
Jedną z tradycji jest również palenie zniczy, który sięga setek lat wstecz i wiąże się z pogańskimi obrzędami. Wywodzi się z obrzędu tzw. nocy dziadów, gdy ludzie odwiedzali nekropolie, by przyzywać dusze zmarłych z zaświatów, a ogień miał wówczas pomagać zbłąkanym duszom odnaleźć drogę, ale też odstraszyć upiory.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Dziś, co prawda, z tego wierzenia nic nie zostało, a zapalane przez nas znicze mają symbolizować pamięć o bliskich, których nie ma już w naszym życiu, ale na zawsze pozostaną w głowie i w sercu m.in. poprzez liczne wspomnienia.
Przez cały dzień miliony Polaków wędrowały po cmentarzach, pod nadzorem różnych służb dbających o nasze bezpieczeństwo, porządek i zapewniających organizację w ruchu, by zostawić swój symbol pamięci na grobach bliskich.
Cmentarze po zmroku
Jak co roku, 1 listopada, gdy zajdzie słońce i zapadnie zmrok, cmentarze rozświetlają się od setek tysięcy zniczy, które zostawialiśmy w ciągu dnia na mogiłach.
Dla niektórych to widok magiczny. Niektórzy nie wyobrażają sobie Wszystkich Świętych bez wieczornego spaceru po grobach zmarłych w blasku rozpalonych świeczek.
Zebraliśmy zdjęcia różnych cmentarzy w Polsce. Zobaczcie, jak w tym roku prezentują się nasze nekropolie.