Protest katolickiego księdza w Jerozolimie
Katolicki duchowny Nikodemus Schnabel, który jest przełożonym opactwa Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, odwiedzał w środę słynną Ścianę Płaczu w Jerozolimie. Towarzyszył niemieckiej minister edukacji Bettinie Stark-Watzinger W pewnym momencie kobieta z fundacji odpowiedzialnej za Ścianę Płaczu poprosiła duchownego o ukrycie krzyża. Incydent został nagrany przez reportera niemieckiego tygodnika Spiegel.
Nagranie zostało wrzucone do sieci. Widać, jak kobieta zwraca duchownemu uwagę, że krzyż jest „naprawdę duży i nieodpowiedni dla tego miejsca". Schnabel odpowiedział, że kobieta nie szanuje jego religii, a prosząc go o schowanie krzyża, utrudnia mu korzystanie z jego praw człowieka.
To nie jest prowokacja, jestem opatem. To jest mój strój. Krzyż jest częścią mojego ubioru. Jestem rzymskokatolickim opatem. Chcesz, żebym przestał ubierać się zgodnie z moją wiarą, taka jest rzeczywistość — odpowiedział duchowny.
Fundacja postanowiła wydać oświadczenie. Przeprosiła duchownego, lecz nie potępiła zachowania swojej pracownicy. Według fundacji Ściana Płaczu jest otwarta dla wszystkich i nie ma w tym miejscu żadnych zasad w kwestii religijności. W Izraelu w ostatnich dniach nasilają się przypadki nękania chrześcijan.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
W Izraelu atakują chrześcijan. Kilka razy zaatakowano polski klasztor
W ubiegły weekend klasztor polskich elżbietanek w Jerozolimie został zaatakowany przez ortodoksyjnych Żydów. To nie pierwszy atak. Przełożona Domu Polskiego w Jerozolimie, będąca w Ziemi Świętej od 28 lat, siostra Róża powiedziała, co się stało:
Plucie, wyzwiska i obrażanie imienia Pana Jezusa są ostatnio codziennością.
Prezydent Izraela Izaak Herzog i izraelski MSZ potępili te ataki. Herzog nazwał je prawdziwą hańbą. Chrześcijanie to 2 proc. ludności ze spośród prawie 10 milionów obywateli. Ściana Płaczu jest pozostałością po żydowskiej świątyni, która została zniszczona przez Rzymian w 70 roku n.e.
Źródło: