Dwa dni debat, spotkań i dyskusji dotyczących kierunków rozwoju Inicjatywy Trójmorza w kontekście aktualnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem Europu Środkowo-Wschodniej – tak ma wygląda rozpoczynający się dzisiaj (6.06) w Lublinie Samorządowy Kongres Trójmorza. Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda, który jest inicjatorem tego formatu współpracy międzynarodowej, a podczas niedawnego wystąpienia w Radzie Najwyższej stwierdził, że go tej grupy 12 państw Europy Środkowej powinni dołączyć nasi wschodni sąsiedzi.
- Bardzo zależy mi na tym, by Ukraina dołączyła do Inicjatywy Trójmorza – powiedział prezydent Andrzej Duda w Kijowie.
Jak przyznaje w rozmowie z „Kurierem” Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce, kraj ten jest zainteresowany takim scenariuszem.
– Wystarczy popatrzeć na mapę, by dostrzec, jak bardzo przystąpienie Ukrainy do Trójmorza wzmacnia i poszerza jego możliwości logistyczne, infrastrukturalne, gwarancje bezpieczeństwa oraz zwiększenia obrotu finansowego, a także komunikacji. Tym samym wzmacnia to Trójmorze w ramach Unii Europejskiej – mówi ambasador Ukrainy.
Ze względu na trwającą wojnę w tym kraju, tematyka kongresu będzie nawiązywała do współpracy z Ukrainą. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na współczesne wyzwania geopolityczne i gospodarcze - zapowiada dr hab. Marcin Szewczak, prezes Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego i przewodniczący rady programowej Samorządowego Kongresu Trójmorza.
Jak mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego agresja rosyjska na naszego sąsiada wymaga ponownego przyjrzenia się celom współpracy międzyregionalnej, a w dłuższej perspektywie nawet może ich redefinicji.
- Natomiast już teraz rodzi potrzebę solidarności i wsparcia dla regionów ukraińskich. Wyzwania, jakie wiążą się z sytuacją na Ukrainie, skłaniają do tego, by w nowych warunkach zaprojektować model ścisłej współpracy oparty o różnorodne uzupełniające się komponenty: łączące podmioty państwowe, samorządowe i komercyjne, które wzmocnią regiony państw Europy Środkowo-Wschodniej i będą gwarantowały stabilny rozwój obszaru Trójmorza – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego, który podkreśla ważną rolę Lubelszczyzny w tym procesie. - Jesteśmy województwem bezpośrednio graniczącym z obwodami ukraińskimi, dlatego poczuwamy się do szczególnej odpowiedzialności za losy kobiet i dzieci uciekających przed działaniami wojennym. Jednocześnie skala problemu uchodźczego jest tak ogromna, że wymaga rozwiązań ponadregionalnych – zaznacza marszałek Stawiarski.
O tym m.in. mają rozmawiać uczestnicy tzw. Debaty Regionów, która odbędzie się z udziałem przedstawicieli samorządów z Polski, a także obwodu lwowskiego oraz z Litwy i Węgier.
Kongresowi towarzyszyć będzie Forum Gospodarcze dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego, współpracy akademickiej i współpracy międzynarodowej. W ramach tej części kongresu odbędą się m.in. spotkania biznesowe, wizyty studyjne, a zainteresowane firmy lub organizacje będą mogły zaprezentować swoją działalność na stoiskach wystawienniczych.
Przyznane zostaną także nagrody dla firm, które promują pozytywny wizerunek Inicjatywy Trójmorza i są ambasadorami tej inicjatywy. Szczegóły dotyczące Samorządowego Kongresu Trójmorza można znaleźć na stronie congress.lubelskie.pl.
