To jedno z najdrożej sprzedanych polskich dzieł sztuki w ostatnich latach.
„Zasłużony rekord”
Na wtorkowej aukcji Polswiss Art pojawiły się 93 prace innych polskich twórców. Ale największe zainteresowanie wzbudziło wystawienie na sprzedaż obrazu pędzla Jana Matejki „Portret prof. dr. Karola Gilewskiego” z 1872 r., który przez blisko sto lat uznawany był za zaginiony.
- „To rekord zasłużony i wręcz oczekiwany po tak bezprecedensowym dziele sztuki. Pada w bardzo niepewnych czasach, co potwierdza siłę rynku inwestycji alternatywnych” - skomentowała prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art Iwona Buechner-Grzesiak.
W trakcie aukcji licytowano też wiele innych dzieł. Wśród nich znalazły się obrazy takich artystów, jak Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Tamara Łempicka, Tadeusz Ajdukiewicz, Wojciech Fangor, Władysław Strzemiński, Jerzy Nowosielski czy wreszcie Edward Dwurnik.
Medyk na płótnie
Matejkowski „Portret prof. dr. Karola Gilewskiego” to przykład najlepszego malarstwa portretowego artysty. Przedstawia lekarza ubranego w czarny frak, który na szyi ma łańcuch dziekański Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tło stanowi wnętrze biblioteki. Otwarta księga medyczna i stetoskop, rozłożone na pokrytym bordowym suknem stole, są atrybutami jego zawodu, ale też hołdu złożonego pracy portretowanego.
?enablejsapi=1" type="text/html" width="425" height="344" allowfullscreen frameborder="0">