W liście Muchy czytamy: „Po przejęciu rządów przez PiS równorzędność zakładów (z Tarnowa i Puław dop. red.) została zniszczona i od tego momentu zaczęły się kłopoty. Do jakiej sytuacji rząd doprowadził Azoty widać po wynikach finansowych. Zysk netto w 2015 roku wynosił 448 mln zł, w 2018 roku 97 mln zł”.
Do konsolidacji zakładów z Tarnowa i Puław doszło, aby ochronić Azoty przed przejęciem przez zagraniczne firmy m.in. rosyjski Acron. Podpisana w 2012 roku umowa gwarantowała równorzędność pomiędzy zakładami z Puław i Tarnowa. Posłanka zgadza się z opinią Rady Dialogu Społecznego jakoby firmą zarządzały osoby nie mające doświadczenia w prowadzeniu wielkich przedsiębiorstw chemicznych i pyta wojewodę, czy kiedykolwiek interweniował w tej sprawie. Zarzuca też Czarnkowi, że przez cztery lata sprawowania urzędu, nigdy wcześniej nie mówił o niekompetencji w Zakładach Azotowych, nie wstawiał się również za źle traktowanymi pracownikami.
„Jedynym celem rządów PiS realizowanym przy pomocy zakładu jest finansowe zabezpieczenie na wysokie kwoty ludzi powiązanych politycznie z pańską partią. Zamiast ronić krokodyle łzy proszę ratować to, co jeszcze jest do uratowania” - czytamy w kolejnym fragmencie listu Joanny Muchy.
Posłanka oczekuje od wojewody doprowadzenia do natychmiastowego audytu i powołania ekspertów rynkowych na stanowiska w radzie nadzorczej oraz zarządzie Zakładów Azotowych Puławy.
Przypomnijmy, że wniosek Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego dotyczący konieczności zmian w Zakładach Azotowych został wydany 31 maja. Stanowisko rady trafiło do premiera oraz parlamentarzystów zaangażowanych w sytuację Zakładów Azotowych w Puławach.
W rozmowach zespołu doradczego rady brali udział puławscy samorządowcy, którzy omawiali m.in. spadek dotychczasowego zaangażowania grupy kapitałowej na rzecz wsparcia miasta i regionu.
Zarząd puławskiej spółki nie zgadza się ze stanowiskiem rady. Krzysztof Bednarz, prezes Zakładów Azotowych odpowiada: - Od lat podejmujemy działania dynamizujące miejscowe inicjatywy służące rozwojowi kultury, zdrowia, czy edukacji. W ubiegłym roku na działania społeczno-sponsoringowe przeznaczyliśmy 18 mln złotych. Od czasu konsolidacji kwota przeznaczona na działania społeczno-sponsoringowe zwiększyła się trzykrotnie. Nie zapominajmy też, że naszym głównym celem jest maksymalizacja zysku i wzrost wartości spółki.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
