Do PSL dołączają posłowie Porozumienia
W środę do PSL – Koalicji Polskiej dołączyło stowarzyszenie Młoda Polska. To osoby związane wcześniej z Jarosławem Gowinem, które odeszły z Porozumienia po tym, jak zawiązało ono krótko trwającą współpracę z AgroUnią.
Z kolei w czwartek troje posłów Porozumienia: Magdalena Sroka, Stanisław Bukowiec i Iwona Michałek, przystąpiło do klubu Koalicji Polskiej, o czym poinformowali na wspólnej konferencji prasowej z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
Co na to Polska 2050?
W oświadczeniu rzecznik prasowej Polski 2050 Katarzyny Karpy-Świderek przypomniano, że w umowie zapisano: „Traktujemy to porozumienie przede wszystkim jako kontrakt z naszymi wyborcami”.
„Zgodnie z naszą umową koalicyjną, ewentualne poszerzenie koalicyjnego komitetu wyborczego o inne podmioty polityczne, społeczne i samorządowe wymaga obopólnej zgody prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego i przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni (§ 6 umowy). Od początku powstania naszej koalicji żaden nowy podmiot nie został do niej dołączony” – napisała Katarzyna Karpa-Świderek.
Ponadto – jak czytamy w oświadczeniu – „przystąpienie Młodej Polski oraz trójki posłów Porozumienia do Koalicji Polskiej, której częścią jest PSL, jest wewnętrzną sprawą tej Koalicji i nie oznacza poszerzenia o te ugrupowania koalicji Trzecia Droga”.
„Odnośnie zaś list kandydatów na posłów, zgodnie z naszą umową powstaną one tylko na zgodny wniosek Przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni i Prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego (§ 5.2 umowy). Jeżeli PSL zaproponuje start ze swojej puli kandydatów z innych podmiotów politycznych, nie będących częścią Koalicji Polskiej w chwili zawierania przez nas porozumienia z PSL, co de facto rozszerzy skład Trzeciej Drogi, przewodniczący Hołownia będzie to rozważał. Na razie taka kwestia nie została przez naszych partnerów oficjalnie zasygnalizowana” – czytamy w oświadczeniu.

lena