Posłowie zdecydowali. Jest nowe Prezydium Sejmu. Odrzucona kandydatura Elżbiety Witek!

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Elżbieta Witek nie będzie pełnić funkcji wicemarszałka Sejmu.
Elżbieta Witek nie będzie pełnić funkcji wicemarszałka Sejmu. fot. PAP/Paweł Supernak
Posłowie wybrali nowe Prezydium izby niższej. Wiadomo, że Sejm będzie miał sześciu wicemarszałków. 5 stanowisk zostało już obsadzonych. Nowymi wicemarszałkami zostali: Dorota Niedziela, Monika Wielichowska (obie z KO), Piotr Zgorzelski (PSL), Włodzimierz Czarzasty (Lewica) i Krzysztof Bosak (Konfederacja). Kandydatura Elżbiety Witek (PiS) nie uzyskała potrzebnej większości głosów. Przez to wybór szóstego wicemarszałka odbędzie się w innym terminie.

Pierwsze posiedzenie Sejmu

W poniedziałek o godzinie 12 rozpoczęło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzył je marszałek senior Marek Sawicki (PSL) powołany na tę funkcję przez prezydenta. Podczas posiedzenia nowi posłowie złożyli ślubowanie, wybrany został też marszałek Izby. Został nim Szymon Hołownia. W posiedzeniu brał udział prezydent Andrzej Duda, który wygłosił orędzie, a premier Mateusz Morawiecki złożył dymisję rządu.

Około godziny 17.50, po kilkugodzinnej przerwie, Sejm zebrał się ponownie, by m.in. wybrać nowe Prezydium. Zwyczajowo w Prezydium Sejmu reprezentowane są wszystkie kluby poselskie.

Nowi wicemarszałkowie Sejmu

- Proponujemy liczbę wicemarszałków na 6 osób, by każdy klub miał swojego przedstawiciela. My, jako najmniejszy klub, też chcemy być reprezentowani w Prezydium - mówił Stanisław Tyszka z Konfederacji.

Takiego samego zdania był przedstawiciel KO - Borys Budka, który zasugerował także, że kandydatura marszałek Witek nie zostanie poparta przez KO. - Prezydium Sejmu to nie jest miejsce, gdzie mogą znaleźć się osoby, które przez ostatnie 8 lat łamali polską Konstytucję i zasady parlamentaryzmu - mówił Budka.

Paulina Henning-Kloska z Polski2050 oraz Łukasz Schreiber z PiS również wykazali poparcie dla sześciu wicemarszałków. Schreiber stwierdził, że "kpiną z dobrych obyczajów" jest to, że partie mówią o tym, kogo nie poprą. Miał na myśli to, że przeciwko Elżbiecie Witek - wedle deklaracji - zagłosują KO, Trzecia Droga i Lewica. Partia prezesa Kaczyńskiego już wcześniej zapowiedziała, że PiS nie zgłosi innego kandydata na wicemarszałka.

Po krótkiej debacie rozpoczęło się głosowanie, w którym udział wzięło 458 posłów. Wszyscy opowiedzieli się za sześcioosobowym Prezydium Sejmu. Nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

O tym, jacy będą nowi wicemarszałkowie, posłowie zdecydowali około godz. 19.30.

Kto nowym wicemarszałkiem?

Kandydatami zgłoszonymi na stanowiska wicemarszałków zostali:

  • Dorota Niedziela, Monika Wielichowska (obie z KO),
  • Piotr Zgorzelski (PSL),
  • Włodzimierz Czarzasty (Lewica),
  • Krzysztof Bosak (Konfederacja)
  • Elżbieta Witek (PiS)

Po zgłoszeniu kandydatów, rozpoczęło się ich przedstawianie przez przedstawicieli poszczególnych partii.

- Pani Elżbieta Witek była marszałkiem ponad 50 miesięcy. To był bardzo ciężki czas, bo w tym okresie opozycja ogłosiła się "totalną opozycją". Mieliśmy do czynienia z niebywałym poziomem grubiaństwa, chamstwa, a to pani marszałek znosiła z anielską cierpliwością - mówił w Sejmie Jarosław Kaczyński prezes PiS.

Po przedstawieniu kandydatur, rozpoczęło się głosowanie.

Przerwane posiedzenie Sejmu

Za wyborem na stanowisko wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka było 272 posłów. Za wyborem Włodzimierza Czarzastego było 250 posłów. Za kandydaturą Doroty Niedzieli było 257 posłów, a za Moniką Wielichowską - 252. Piotr Zgorzelski otrzymał 267 głosów "za".

Najciekawiej wyglądało głosowanie za kandydaturą Elżbiety Witek. Za tym, żeby została wicemarszałkiem Sejmu było 203 posłów, przeciw - 252, wstrzymało się 3. Tym samym Elżbieta Witek nie została wybrana na stanowisko.

Po głosowaniu, marszałek Sejmu zarządził przerwę w obradach. Posiedzenie zostanie dokończone we wtorek 14 listopada.

- Ponieważ Sejm nie dokonał wyboru jednego wicemarszałka, wybór ten zostanie przeprowadzony w innym, późniejszym terminie - zakomunikował Szymon Hołownia.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl