Prokuratura chce postawić Braunowi zarzuty popełnienia siedmiu przestępstw
Adam Bodnar przypomniał, że „dwa z nich dotyczą naruszania nietykalności cielesnej oraz znieważenia lekarza - dyrektora Narodowego Centrum Kardiologii. Trzy kolejne dotyczą różnych czynów chuligańskich, a dwa ostatnie zarzuty - skandalicznego zachowania Grzegorza Brauna w polskim Sejmie – publicznego znieważenia przedmiotu czci religijnej oraz naruszenia nietykalności cielesnej osoby podejmującej interwencję”.
„Warto przeczytać wstrząsający raport Komisji JURI Parlamentu Europejskiego, który zostanie poddany pod głosowanie” – napisał na platformie X.
Dodał, że w sprawie środowego, bulwersującego wiecu w Białej Podlaskiej podejmowane są czynności przez policję i prokuraturę.
„W kontekście wydarzeń w szpitalu w Oleśnicy prowadzone jest intensywne śledztwo, które może doprowadzić do złożenia przez prokuraturę kolejnego wniosku o uchylenie immunitetu” – zaznaczył.
Minister Bodnar podkreślił, że „skandaliczne wypowiedzi w czasie debaty prezydenckiej też są przedmiotem zainteresowania prokuratury”.
"Ekscesy" Grzegorza Brauna
Pod koniec 2021 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowanie ws. wypowiedzi Brauna, który w Sejmie zwrócił się do ówczesnego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego słowami „będziesz pan wisiał”. Wypowiedź padła z sejmowej mównicy, a polityk został wówczas wykluczony z obrad. Zawiadomienie złożył wtedy Adam Niedzielski i ówczesna marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Sejmowa komisja etyki poselskiej ukarała go naganą.
1 marca 2022 roku Grzegorz Braun wraz ze swoimi współpracownikami wtargnął do Narodowego Instytutu Kardiologii wykrzykując hasła o segregacji sanitarnej. Ówczesny dyrektor instytutu prof. Łukasz Szumowski relacjonował, że „Grzegorz Braun w towarzystwie innych osób wtargnął na posiedzenie dyrekcji, gdzie omawiano kwestię pomocy Ukrainie, m.in. tego, jakie środki trzeba wysłać do szpitala we Lwowie i uniemożliwił kontynuowanie spotkania”.
12 grudnia 2023 roku, używając gaśnicy proszkowej, Grzegorz Braun zgasił zapalone podczas uroczystości w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wykluczył go z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosek do prokuratury o zakłócanie obrządku religijnego. Hołownia ogłosił także, że Prezydium Sejmu ukarało posła Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku. Do Prokuratury Krajowej został wtedy skierowany wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Brauna.
W styczniu 2025 roku europoseł Grzegorz Braun zakłócił w Parlamencie Europejskim obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Kiedy przewodnicząca PE Roberta Metsola zarządziła minutę ciszy, Braun kilkukrotnie wykrzyczał: „Módlcie się lepiej za ofiary żydowskiego ludobójstwa w Gazie”.
16 kwietnia Grzegorz Braun wtargnął do szpitala w Oleśnicy i próbował uniemożliwić pracę ginekolożce Gizeli Jagielskiej, która dokonała aborcji w 9. miesiącu ciąży. Lekarka relacjonując PAP, co się wydarzyło powiedziała, że Braun „wtargnął do działu administracyjnego, zagrodził jej drogę z jakimiś nieznanymi jej ludźmi i zamknął w pomieszczeniu administracyjnym, nie pozwalając wykonywać obowiązku lekarza”. Ginekolog przeprowadziła aborcję u pacjentki w ciężkim stanie psychicznym, która była w 36. tygodniu ciąży. Wcześniej u płodu lekarze stwierdzili wrodzoną łamliwość kości. Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy wszczęła śledztwo m.in. w sprawie pozbawienia lekarki wolności.
28 kwietnia Grzegorz Braun podczas debaty „Super Expressu” kandydatów na prezydenta, używał porównań i sformułowań odwołujących się do wyznawców judaizmu. Jak stwierdził, „chwała Bogu” Polska nie graniczy z „żydowskim państwem położonym w Palestynie”. Ocenił, że „wówczas ludobójcza polityka reklamowana przez ministrów, rabinów i generałów państwa Izrael mogłaby łatwo zwrócić się przeciw nam”. Stwierdził też, że „państwo Izrael jest Polakom stręczone jako sojusznik, jako jakiś lotniskowiec cywilizacji europejskiej na Bliskim Wschodzie”. Krytykował też Izrael za działania przeciwko Palestyńczykom. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat zapowiedziała po debacie prezydenckiej, że złoży doniesienie do prokuratury na Brauna. Również Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że złoży w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. 30 kwietnia Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga wszczęła dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie debaty.
30 kwietnia podczas spotkania wyborczego Brauna w Białej Podlaskiej zdjęta została flaga Ukrainy z budynku Urzędu Miasta.
„Funkcjonariusze ustalili dane mężczyzny, który ściągnął flagę Ukrainy z budynku Urzędu Miasta. Szczegółowo analizowane są również nagrania dotyczące tego zajścia. Zebrane materiały zostaną przekazane do prokuratury” – poinformowała w czwartek lubelska policja.
Podczas zajścia tłum skandował m.in. „Tu jest Polska”.
Źródło: