Taksówkarze od dawna skarżą się na ich zdaniem nieuczciwą konkurencję ze strony kierowców, którzy nie mając licencji taksówkarskiej, również świadczą usługi przewozu osób. Problem narasta wraz z dynamicznym wzrostem popularności takich aplikacji jak "Uber", czy dostępnej od niedawna także w Poznaniu - "Taxify".
Stowarzyszenie Zawodowe Poznańskich Taksówkarzy w Poznaniu zdecydowało się poprosić o pomoc ministra sprawiedliwości i jednocześnie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. W wysostosowanym do niego liście zwracają uwagę, że wykonywanie zarobkowych przewozów osób samochodem osobowym w takiej formie jest łamaniem Ustawy o Transporcie Drogowym. Według szacunków SZPT dziennie za pomocą takich aplikacji jak "Uber", czy "Taxify" w całej Polsce odbywa się około 100 tysięcy kursów.
"Co daje rocznie około trzydziestu sześciu milionów przestępstw" - zwracają uwagę w liście poznańscy taksówkarze.
W kolejnych akapitach SZPT zadaje ministrowi serie pytań:
- "Czy Pan, Prokurator Generalny Rzeczypospolitej, Minister Sprawiedliwości w Polskim Rządzie, człowiek o kryształowych rękach może na to pozwolić ? czy Pan nie widzi bezgranicznego ogromu tych przestępstw ?
- Czy to jest zorganizowana grupa przestępcza, która łamiąc obowiązujące prawo zarabia gigantyczne nieopodatkowane pieniądze ?
- Jak ogromne, może milionowe, łapówki wziął ktoś, kto potrafił zrobić niewidocznymi dla Polskiego Rządu, Rządu Prawa i Sprawiedliwości, miliony przestępstw łamania Ustawy o Transporcie Drogowym ? Kto ma taką nadludzką moc ?
- Czy Pana Rząd, Rząd Prawa i Sprawiedliwości to bezprawie i niesprawiedliwość, czy Pana Rząd niczego nie dostrzega, czy to jeszcze za mała skala przestępstw by można było ją zobaczyć ?
- Dlaczego Rząd Rzeczypospolitej, który zatrzymał mafię vatowską, pozwala bezkarnie hulać mafii osiągającej ogromne zyski z nielegalnego zarobkowego przewozu osób ?
- Czy Pan, osoba doskonale prawniczo wykształcona widzi jakikolwiek problem ?
- Czy Pan zrobi cokolwiek w tej zatrważającej, ogromnej i powszechnie akceptowalnej przestępczości gospodarczej ?
- Czy ma Pan prawo, zgodnie z nowelizacją Kodeksu Karnego dotyczącą przestępstw internetowych, zablokować wszystkie aplikacje internetowe, takie jak „uber”, „taxify” i tym podobne, które są jedynymi i bezwzględnie koniecznymi internetowymi narzędziami dokonywania tych przestępstw?"
Taksówkarze nazywają także absurdem sytuację, w której każdy może zajmować się przewozem osób.
"W godzinę po wyjściu z pociągu w Warszawie, lub innym mieście, obcokrajowiec bez pozwolenia na legalną pracę, bez obowiązującej licencji, bez prawa jazdy, bez znajomości języka polskiego, bez znajomości topografii miasta, bez zaświadczenia o niekaralności, bez badań lekarskich, bez badań psychotechnicznych, bez zarejestrowanej działalności gospodarczej, bez stałego miejsca zamieszkania, siada do samochodu osobowego i zaczyna zarobkowy przewóz osób samochodem osobowym. W jakim państwie na świecie jest to dopuszczalne?" - pytają poznańscy taksówkarze.
Swój list SZPT kończy informacją, że jednocześnie składają powiadomienie o możliwości wielokrotnego popełniania przestępstw poprzez wykonywanie zarobkowego przewozu osób samochodem osobowym niezgodnie z Ustawą o Transporcie Drogowym, a dokonywanego za pomocą aplikacji internetowych.
Zobacz też:
TARYFIKATOR MANDATÓW 2018 - sprawdź, ile zapłacisz za najczę...
Protest europejskich taksówkarzy przeciwko Uberowi. Zablokowali ulice Brukseli - zobacz wideo:
źródło: RUPTLY/x-news.pl.