Coraz częściej etat nie gwarantuje satysfakcjonującego wynagrodzenia. Pracownicy szukają więc dodatkowego zajęcia, które mogliby wykonywać w domu, gdy np. popołudniu, gdy uporają się z domowymi obowiązkami albo wieczorem, kiedy położą już dzieci spać. Dorobić chcieliby sobie także studenci i uczniowie, którzy mają wolne wieczory czy weekendy. Dodatkowa praca z domu to także doskonała propozycja dla emerytów czy rencistów, którzy mają niskie świadczenia z ZUS czy KRUS, ale za to dysponują mnóstwem wolnego czasu. W podobnej sytuacji są osoby niepełnosprawne. Ich renty często są bardzo niskie, a dodatkowo w niektórych przypadkach niepełnosprawność uniemożliwia im wyjście z domu. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie dodatkowa praca w domu.
Praca w domu - gdzie szukać dodatkowego zajęcia
W Internecie funkcjonuje wiele serwisów ogłoszeniowych, gdzie firmy zamieszczają oferty pracy w domu, na przykład w formie jednorazowego zlecenia, ale także w ramach stałej współpracy. Często to właśnie praca w modelu home office, czyli wykonywana zdalnie z domu. Tak więc ogłoszeń o pracy dodatkowej warto szukać w takich serwisach, jak m.in. Pracuj.pl, OLX, Jooble, Gumtree, Freelanceria.pl, Useme.eu czy Aplikuj.pl. Koniecznie filtrujmy ogłoszenia wpisując swoją lokalizację, np. "praca dodatkowa Warszawa" lub "praca dorywcza Kraków".
10 rzeczy, po których rozpoznasz fałszywe ogłoszenie o pracę
To, o czym warto pamiętać poszukując dodatkowej pracy, to weryfikacja potencjalnego pracodawcy i upewnienie się, że to firma, której działalność jest zarejestrowana. Możemy to zrobić poprzez sprawdzenie numeru KRS lub REGON przedsiębiorstwa.
- Warto też zapoznać się z opiniami w sieci na temat pracy w firmie, którą jesteśmy zainteresowani. W sieci można znaleźć również strony internetowe, gdzie kandydaci mogą samodzielnie wyrazić chęć wykonania dodatkowego zlecenia, na przykład poprzez dodanie oferty z pozycji wykonawcy - mówi Kamila Wróbel, ekspert rynku pracy z agencji rekrutacyjnej Manpower.
Praca w domu - kogo szukają pracodawcy
Różnorodność pracy w domu jest duża i pozwala na podjęcie zatrudnienia osobom o różnym profilu zawodowym. Szczególnie poszukiwani są: autorzy tekstów, researcherzy, blogerzy, specjaliści od mediów społecznościowych, ghost writerzy czy osoby do wypełniania ankiet badających preferencje konsumentów. Praca w domu znajdzie się również dla tłumaczy, testerów gier, księgowych, korepetytorów czy grafików, którzy mogą realizować małe projekty. W przypadku przedstawicieli zawodów związanych z branżą IT możliwości dodatkowej pracy jest bardzo wiele. Laptop i kilka wolnych godzin po południu czy wieczorem zagwarantuje dodatkowe zatrudnienie zarówno informatykowi, programiście, ale również pracownikowi help desku. Jednym słowem, możliwości jest naprawdę wiele.
Zalety pracy w domu
Praca w domu niesie ze sobą wiele korzyści dla pracownika. Najważniejsza z nich to dodatkowy zarobek. Bardzo ważne są też elastyczne godziny pracy. Pracownik sam decyduje ile czasu poświęci na wykonywanie danego zadania i kiedy będzie to robił (po południu, wieczorem czy w weekendy). Sam wpasowuje dodatkową pracę w domu do rozkładu swojego dnia, co oznacza większą efektywność i zadowolenie z pracy. Pracownik nie marnuje też czasu na dojazdy do pracodawcy i tym samy oszczędza pieniądze na benzynie czy biletach komunikacji miejskiej.
Warto przeczytać:
Praca w domu - korzyści dla pracodawcy
Pracodawcy chętnie oferują formę pracy zdalnej oraz dodatkowe zlecenia do wykonania w domu. Dzięki takiej formie współpracy ograniczają koszty zatrudnienia pełnoetatowego oraz redukują koszty wynajmu powierzchni biurowej.
- Dzięki takiemu rozwiązaniu, pracodawcy mają możliwość nawiązania współpracy ze specjalistami, którzy nie są dostępni na miejscu, a mogą proponować nowe, innowacyjne rozwiązania - dodaje Kamila Wróbel z Manpower.
Praca w domu przez internet - przykładowe oferty zatrudnienia
Wśród ofert dodatkowej pracy z domu mogą wybierać np. osoby, które potrafią stworzyć krótkie teksty SEO lub opisy produktów. Na takie Treście jest obecnie duże zapotrzebowanie. Podobnie jak na research, czyli wyszukiwanie informacji i danych do artykułów. Coraz więcej firm decyduje się też na własny blog firmowy z eksperckimi poradami, którego prowadzenia zleca osobom z zewnątrz. W sieci są też oferty pracy dla korektorów i redaktorów, którzy nie tylko zredagują, ale również poprawią błędy w tekstach. Zlecenie podłapią też ghost writerzy. Dla nich niczym trudnym nie będzie stworzenie materiałów, które następnie ukazują się pod nazwiskiem zleceniodawcy, np. znanego blogera.
Pracując w domu mogę sobie dorobić także specjaliści od mediów społecznościowych. Twittera, Instagram czy profil na Linkedin bez problemu mogą obsługiwać z domowego laptopa czy ze swojego smartfona siedząc na kanapie w pokoju. Coraz popularniejsze, a zarazem dochodowe, staje się prowadzenie własnego kanału na YouTube. Inwestować nie trzeba dużo. Kluczem do sukcesu jest dobry pomysł na tematykę własnego kanału. Niezbędna jest też kamerka internetowa i program do montażu. Zarobić też można na pisaniu postów i komentarzy na forach i grupach w mediach społecznościowych.
8 kompetencji, które najbardziej przydają się w pracy. Spraw...
Pracując w domu przez Internet można również wypełniać ankiety badające preferencje konsumentów oraz udzielać korepetycji. To idealna dodatkowa praca dla osób, które np. są dobre z matematyki, fizyki, chemii czy języków obcych. Zainteresowanym wiedzę przekazują przez Skype'a lub inny komunikator.
Dodatkową pracę w domu znajdą też konsultanci online. Doradzać można w każdej dziedzinie, w jakiej jest zapotrzebowanie na takie usługi. Jednak szczególnie cenione są osoby, które m.in. wiedzą co zrobić, by konkretna marka została dostrzeżona w sieci oraz potrafią wypromować dany produkt. Zarówno w przypadku zdalnych korepetycji i konsultacji odległość nie ma znaczenia. Ucznia czy słuchacza można mieć nawet setki czy tysiące kilometrów od miejsca zamieszkania.
Praca w domu - jaka umowa będzie najlepsza
Każdy stosunek pracy, także dodatkowa praca w domu, powinien być sformalizowany. Należy zatem zawrzeć pisemną umowę z szefem.
- Warto zwrócić uwagę na rodzaj umowy podpisanej z pracodawcą, ponieważ to on potem warunkuje między innymi prawa zatrudnionego jako pracownika - podpowiada Kamila Wróbel.
Najczęściej dodatkowa praca z domu jest wykonywana na umowę cywilno-prawną, czyli umowę zlecenia albo umowę o dzieło. W ich przypadku nie ma zastosowania Kodeks pracy, ale Kodeks cywilny. Strony same uzgadniają wysokość wynagrodzenia oraz pozostałe warunki współpracy. Kodeks pracy przewiduje wypłatę pensji najpóźniej do 10. dnia następnego miesiąca. Kodeks cywilny nie wprowadza takiego obostrzenia. W przypadku pracy w domu, wypłata może nastąpić po wykonaniu całego zlecenia, np. po upływie 3 miesięcy. Stosowny zapis regulujący tą kwestię, musi się znaleźć w umowie.
Praca w domu przez internet – składki do ZUS
W przypadku umowy zlecenia, jeśli jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych (pracownik nie jest zatrudniony nigdzie indziej, nie ma innych źródeł dochodu np. z innej umowy zlecenia czy działalności gospodarczej) podlega się obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Oznacza to, że zleceniobiorca sam decyduje o tym, czy chce podlegać ubezpieczeniu chorobowemu czy nie.
- Dotyczy to także studentów powyżej 26. roku życia, którzy często wykonują dodatkową pracę w domu. Studenci do ukończenia 26. roku życia nie są obejmowani ubezpieczeniami z tytułu umowy zlecenia ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Zleceniodawca wówczas zwolniony jest z opłacania od tej umowy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne - mówi Krystyna Michałek z ZUS.
W przypadku umowy o dzieło niezależnie od tego, czy pracownik jest studentem czy nie, od takiej umowy nie płaci się żadnych składek. Zatem osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło otrzymuje co prawda wyższe wynagrodzenie, ale nie ma ubezpieczenia, bo składki za nią nie są opłacane. Wyjątek stanowi sytuacja, w której umowa o dzieło jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy. Wówczas podstawę wymiaru składek wynikającą z umowy o dzieło sumuje się z podstawą wymiaru składek z umowy o pracę.
