Pracownicy bez szczepień pójdą na bezpłatny urlop - zapowiada Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągowe i Kanalizacji

Martyna Urban
Martyna Urban
Wodociągi z Chorzowa zapowiedziały konsekwencje dla pracowników, którzy nie będą zaszczepieni.
Wodociągi z Chorzowa zapowiedziały konsekwencje dla pracowników, którzy nie będą zaszczepieni. Fot. Mariusz Kapa³A / Gazeta Lubuska
Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągowe i Kanalizacji skierowało pismo do swoich pracowników, w którym zawarło zapis, że będzie oddzielać pracowników niezaszczepionych od zaszczepionych. Ponadto tłumaczy, że w związku z zapewnieniem podstawowych usług dla ludności, może wysyłać pracowników, którzy nie przyjęli szczepień na bezpłatny urlop. Czym zarząd spółki wyjaśnia te działania?

Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji do swoich pracowników skierowało wewnętrze pismo, informujące o przyszłych działaniach, w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednak na samym końcu pojawia się kontrowersyjny zapis. Dokument anonimowo otrzymał serwis tarnogórski info.

- Zarząd Spółki informuje, że na mocy proponowanych zmian do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (…), przedsiębiorstwo skorzysta z wszelkich dostępnych narzędzi i rozwiązań w zakresie oddzielenia pracowników zaszczepionych od niezaszczepionych i tym samym osoby niezaszczepione mogą zostać skierowane na urlop bezpłatny”. – czytamy w treści pisma podpisanego przez Bartosza Satałę, prezesa zarządu.

Nie przeocz

Przedsiębiorstwo ma znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa

Do tej pory nie została uchwalona żadna podstawa prawna, mówiąca o przymusie szczepień dla pracowników. Dlaczego zatem w piśmie uwzględniony został kontrowersyjny zapis?

Nasze przedsiębiorstwo zarządza infrastrukturą krytyczną. Jest zbudowane z takiej organizacji pracy, aby być bezpieczne i niezakłócone niczym w funkcjonowaniu tej infrastruktury. – tłumaczy Andrzej Cieślik, rzecznik prasowy CHŚPWiK.

Pismo do pracowników zapowiada konsekwencje braku szczepień

"„Zarząd Spółki informuje, że na mocy proponowanych zmian do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
"„Zarząd Spółki informuje, że na mocy proponowanych zmian do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (…) skorzysta z wszelkich dostępnych narzędzi i rozwiązań w zakresie oddzielenia pracowników zaszczepionych od niezaszczepionych i tym samym osoby niezaszczepione mogą zostać skierowane na urlop bezpłatny”
tarnogórski.info

Jako, że większościowym udziałowcem przedsiębiorstwa jest miasto Chorzów, skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym Urzędu Miasta. Kamil Nowak nie udzielił nam informacji w tej sprawie i odesłał nas do prezesa spółki wodociągi.

Miasto Świętochłowice również zarządza Chorzowsko-Świętochłowickim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji i ma moc decyzyjną wobec przedsiębiorstwa.

- Prezydent Świętochłowic Daniel Beger zna sprawę pisma, które zostało skierowane poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń do pracowników Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Przy okazji następnego spotkania zarządu poprosi o wyjaśnienie prezesa Bartosza Satałę. – wyjaśnia Adrian Blondzik, rzecznik prasowy UM Świętochłowice.

Jak w takiej sytuacji powinni postąpić pracownicy spółki?

Zapis w piśmie, z którego wynika, że pracownicy mogą zostać wysłani na bezpłatny urlop jest niezgodny z prawem. Obecnie nie została uchwalona ustawa, pozwalająca na wprowadzanie przez pracodawców zmian segregujących.

Moim zdaniem jest to klasyczny przykład rażącej dyskryminacji i takie propozycje są bezprawne – podkreśla jeden z radców prawnych z powiatu tarnogórskiego.

Musisz to wiedzieć

Zdaniem radcy zapis, który zawarł pracodawca jest klasycznym konfliktem wartości. Z jednej strony nie można ograniczać praw pracowniczych, a z drugiej pracodawca ma obowiązek dbać o dobro zakładu pracy. Jednym z niezaprzeczalnych faktów, jest to, iż rząd nie wydał w tej sprawie jasnych wytycznych. Na przykładzie powyższego konfliktu widać, że każdy pracodawca z osobna jest zobowiązany dbać o mienie firmy, tak by COVID-19 nie wpłynął rażąco na ciągłość jego funkcjonowania. Dlatego wszystkie spory na tym polu są dość grząskie.

Natomiast pracownicy, którzy uważają, iż poprzez taki zapis są dyskryminowani mogą zgłosić się do Rzecznika Praw Obywatelskich, do którego można wysłać wniosek w którym określamy bezprawne działania ze strony pracodawcy, pod numerem telefonu 800 676 676.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl