Prawie 250 szkół zagrożonych likwidacją. Jaką szansę mają małe placówki na przetrwanie niżu?

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Polsce wzrasta liczba szkół zagrożonych likwidacją. Od września 2023 do maja 2024 samorządy złożyły blisko 250 wniosków do kuratoriów. Główna przyczyna? Spadająca liczba uczniów. Czy rządowe przepisy i lokalne inicjatywy wpłyną na przyszłość małych placówek edukacyjnych?

Spis treści

Zagrożone szkoły w Polsce

W Polsce aż 246 szkół może zostać zlikwidowanych lub przekształconych. Tak wynika z liczby wniosków, które samorządy złożyły do kuratoriów oświaty w okresie od 1 września 2023 r. do 31 maja 2024 r. Na Mazowszu wpłynęło 14 wniosków dotyczących likwidacji, na Śląsku 13, a w województwie lubelskim 9 – informuje piątkowe wydanie „Gazety Wyborczej”.

Przyczyny likwidacji szkół

Jednym z głównych powodów, dla których samorządy decydują się na likwidację szkół czy przedszkoli, jest „niekorzystna sytuacja demograficzna” – wyjaśnia rzecznik mazowieckiego kuratorium oświaty, Andrzej Kulmatycki, cytowany przez „Gazetę Wyborczą”. Kuratorzy mają jednak duże znaczenie w tym procesie. Jeśli wydadzą negatywną opinię, samorząd nie będzie mógł zamknąć szkoły. Jak przypomina gazeta, „tę zasadę wprowadził jeszcze rząd PiS”, który często nie zgadzał się na likwidację placówek, ale obecnie sytuacja może ulec zmianie.

Alternatywy dla małych szkół

Według wiceminister edukacji Joanny Muchy, „likwidacja szkół to sprawa samorządów”, które powinny mieć większą swobodę w podejmowaniu takich decyzji. Jednocześnie gazeta zwraca uwagę, że istnieją gminy, które walczą o przetrwanie małych szkół w inny sposób. Rząd proponuje tam tworzenie nie tylko oddziałów przedszkolnych, ale również żłobków. Dzięki temu małe szkoły mogłyby stać się lokalnymi centrami kulturowymi, oferującymi opiekę dla najmłodszych dzieci. Taki model jest popularny np. w Finlandii.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl