Prawo budowlane – zmiany od 19 września 2020 r. Znikną absurdy i zbędna biurokracja

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Planowane zmiany w przepisach mają przede wszystkim przyspieszyć i uprościć budowę.
Planowane zmiany w przepisach mają przede wszystkim przyspieszyć i uprościć budowę. 123RF.com
19 września 2020 r. wchodzi w życie ważna nowelizacja prawa budowlanego. Co się zmieni?

19 września 2020 r. zacznie obowiązywać znowelizowane Prawo budowlane. Ustawa o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw została uchwalona na początku 2020 r. i wprowadza wiele istotnych zmian. Będą one dotyczyć m.in. przepisów związanych z samowolami budowlanymi, pozwoleniami na budowę, projektem budowlanym oraz bezpieczeństwem pożarowym.

Nowe Prawo budowlane ma ułatwić życie budującym

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, nowe prawo ma za zadanie przede wszystkim uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany. Listę najważniejszych zmian opublikowano na łamach rządowego serwisu biznes.gov.pl. Jako główne cele nowelizacji autorzy projektu wskazali:

 • ograniczenie biurokracji,
 • doprecyzowanie niejasnych przepisów,
 • zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego,
 • usprawnienie przebiegu procesu inwestycyjnego.

Nowelizacja Prawa budowlanego m.in. ułatwia legalizację niektórych samowoli budowlanych, a także uzyskanie pozwolenia na budowę. Poszerzeniu ulegnie także lista przedsięwzięć budowlanych, przy których pozwolenie w ogóle nie jest wymagane. Dodatkowo zaostrzone zostają przepisy bezpieczeństwa pożarowego. Przewidziano też nowe kary dla osób nielegalnie użytkujących budynki. Poniżej szczegółowo omawiamy poszczególne zmiany.

Czy w starciu z potężnym deweloperem klient ma jakiekolwiek szanse? Tak – o ile zna swoje prawa. Interesy nabywcy mieszkania chronią m.in. ustawa deweloperska, ustawa o prawach konsumenta i kodeks cywilny. Przejdź do galerii i sprawdź, do czego masz prawo na poszczególnych etapach zakupu mieszkania czy domu.

Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Oto 10 praw, które Ci prz...

Legalizacja samowoli budowlanych na nowych zasadach

Po wejściu w życie nowych przepisów samowole budowlane, których budowę zakończono co najmniej 20 lat temu, będzie można zalegalizować według nowej, uproszczonej i bezpłatnej procedury. Żeby z niej skorzystać, trzeba będzie przedstawić ekspertyzę techniczną potwierdzającą, że z samowolnie postawiony obiekt może być bezpiecznie użytkowany przez ludzi. Konieczne będzie także przekazanie urzędnikom:

 • geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej,
 • oświadczenia o terminie zakończenia budowy,
 • oświadczenia o posiadanym prawie od dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Osoby korzystające z nowej procedury nie będą płaciły opłaty legalizacyjnej, co powinno zachęcić właścicieli samowoli budowlanych do ich legalizacji.

Co istotne, z nowej procedury nie będą mogli skorzystać właściciele samowoli, dla których przed 19 września 2020 r. wydano nakaz rozbiórki. Uproszczona procedura nie obejmie też mieszkań, domów, garaży czy innych budynków, wobec których w ciągu 20 lat od zakończenia budowy wydano postanowienie o wstrzymaniu budowy.

Nowe kary za nielegalne użytkowanie budynków

Do tej pory inwestorowi, który rozpoczął użytkowanie budynku z naruszeniem przepisów Prawa budowlanego, groziła jednorazowa kara finansowa. Nowelizacja przepisów pozwala organom nadzoru budowlanego nakładać kary pieniężne w nieskończoność, jeśli nielegalne użytkowanie obiektu wciąż trwa. Kolejne kary będą mogły być wymierzane co 30 dni, a ich maksymalna wysokość to połowa kwoty pierwszej kary. Taka motywacja finansowa ma zachęcić właścicieli nielegalnych obiektów do ich legalizacji – dziś często czują się oni bezkarni, a użytkowanie obiektów trwa latami.

Jednocześnie nowe przepisy dają inwestorowi więcej czasu na dopełnienie zaniedbanych formalności (nadzór budowlany będzie musiał najpierw pouczyć, a dopiero 60 dni później nałożyć karę). Wprowadzają też odpowiedzialność prawną zarówno dla inwestorów budujących obiekt, jak i jego późniejszych właścicieli.

Zmiany w projekcie budowlanym

Od 19 września zmieni się radykalnie jeden z najważniejszych dokumentów związanych z budową domu: projekt budowlany. Jednolity dokument zostanie rozdzielony na następujące części:

 • projekt zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu),
 • projekt techniczny (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna),
 • projekt architektoniczno-budowlany (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe).

Zmiana ma pomóc w ograniczeniu biurokracji. Starając się o uzyskanie pozwolenia na budowę, inwestor będzie składał 3 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu zagospodarowania terenu. Co więcej, projekt techniczny trzeba będzie złożyć w urzędzie dopiero wraz z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie albo ze zgłoszeniem zakończenia robót. Dokument ten również jednak musi być przygotowany jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Przyłącza wody, prądu, gazu bez zbędnych opłat i opóźnień

Nowe Prawo budowlane wprowadza kary pieniężne dla przedsiębiorców zarządzających sieciami technicznymi, którzy opóźniają wydanie warunków przyłączenia do sieci. Ma to przyspieszyć i usprawnić proces przyłączania inwestycji do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, elektroenergetycznych, gazowych i ciepłowniczych.

Nowe przepisy zakazują też przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym pobierania opłat za:

 • wydanie, aktualizację lub zmianę warunków przyłączenia do sieci, a także przeniesienie na inny podmiot,
 • odbiór przyłączy wodociągowego i kanalizacyjnego przez przedsiębiorstwo,
 • włączenie wyżej wymienionych przyłączy do sieci,
 • inne zezwolenia związane z tymi przyłączami.

Celem zmian jest ukrócenie procederu pobierania zbędnych opłat, które niepotrzebnie podwyższały i tak już wysoki koszt przyłączenia budynku do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.

[QUIZ] Wiesz, w jakim kraju żyjesz? Ten quiz mieszkaniowy udowodni, że się mylisz

Zmiany w zakresie pozwoleń na budowę

W ramach nowelizacji przepisów została wreszcie jasno określona lista wszystkich przedsięwzięć i robót budowlanych, które nie wymagają pozwolenia na budowę czy zgłoszenia. Pełną listę można znaleźć w rządowym komunikacie. Dzięki temu sprawdzenie, jakie formalności wiążą się z daną budową czy przebudową, będzie dużo łatwiejsze.

Poszerzono także listę obiektów całkowicie wyłączonych spod obowiązku zarówno uzyskania pozwolenia na budowę, jak i zgłoszenia. Będą to m.in.:

 • wpłatomaty,
 • biletomaty,
 • paczkomaty,
 • automaty sprzedające,
 • automaty przechowujące przesyłki,
 • automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie.

Zmienią się też zasady sprawdzania, czy dany budynek został postawiony zgodnie z prawem. Do tej pory nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę jakiegoś obiektu można było stwierdzić nawet po upływie wielu lat od wzniesienia budynku. To samo dotyczy decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Nowe przepisy wprowadzą jasną granicę – jeśli od daty doręczenia lub ogłoszenia którejś z wymienionych decyzji upłynęło 5 lat, decyzji tych nie będzie już można podważyć.

Dodatkowo dzięki nowym przepisom zmniejszy się obszar oddziaływania obiektu budowlanego, co powinno uprościć i przyspieszyć wydawanie pozwoleń na budowę. Od 19 września łatwiejsze będzie także przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę na nowego inwestora, gdy np. poprzedni zmarł.

Bezpieczeństwo pożarowe z nowymi wymogami

Ostatnia istotna zmiana, jaką wprowadza nowelizacja prawa budowlanego, dotyczy bezpieczeństwa pożarowego. Od wejścia w życie nowelizacji osoba, która dokonuje zmiany sposobu użytkowania budynku wpływającej na bezpieczeństwo pożarowe, będzie musiała mieć ekspertyzę rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

O co chodzi w praktyce? Nowe przepisy dotyczą np. sytuacji, gdy mieszkanie zostaje przekształcone w przedszkole lub gdy piwnica w bloku ma zacząć pełnić funkcję escape roomu. Podmiot dokonujący takiej zmiany będzie musiał odtąd uzyskać wymaganą ekspertyzę. Zmiana ta stanowi odpowiedź na głośne doniesienia medialne związane m.in. niedostatecznym poziomem bezpieczeństwa pożarowego niektórych escape roomów.

W Kościerzynie powstało 66 mieszkań komunalnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawo budowlane – zmiany od 19 września 2020 r. Znikną absurdy i zbędna biurokracja - RegioDom.pl

Komentarze 20

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Edward

Jak zwykle warszawscy urzędnicy komplikują przepisy pod przykrywką ich uproszczenia. Przenieść ministerstwo od spraw budowlanych do innego miasta i wszyscy odetchną.

i
irek
2019-08-05T17:49:19 02:00, Gość:

Normalny człowiek który tyra 10-12h za minimalną krajową nie będzie myślał o kupywaniu domu tylko martwi się czy będzie miał na chleb. Tych podludzi prywaciarzy, którzy wyzyskują państwo powinno tak gnębić, żeby nigdy nie byli w stanie postawić własnego domu.

6 sierpnia 2019, 4:50, Gość:

Widzę że "kolega" to mentalnie głęboko w komunie siedzi... Ci "podludzie" zapier... tak samo a nawet więcej, bo 24h - tak, praca na własny rachunek to praca 24/dobę. Wielu z nich daje też pracę innym. A koszty pracy są uzależnione od złodziejskich podatków i ZUSu. To państwo nas okrada a nie prywaciarze. Pomyśl i zapoznaj sie z tematem zanim zaczniesz pier... farmazony.

Własny dom nie musi mieć 700m2 !!!! Są świetne projekty mikrodomów 80-100m2, które zbuduje nawet baba. Ale Cebulak woli zadłużyć się na mikromieszkanko za 500tys i płakać niż samodzielnie zbudować mikro dom. Chociaż 80-100m2 wcale nie jest takie mikro...

i
irek

a kiedy jak w UE domy parterowe do 100m2 przy jedynym wymogu sytuowania w obszarze zabudowy działki. Dom parterowy to obiekt który cięzko spartaczyć i obciązenia konstrukcyjne domeczku 100m2 są zerowe

a
aaa

Przede wszystkim zniknie bezpieczeństwo - "Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie nadzoru budowlanego dopiero razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót." Jak można prowadzić budowę np. wieżowca czy mostu bez projektu technicznego???

i
inzynier

Może któryś z Redaktorów, znający się na budownictwie przeczytałby ten projekt zmian, a potem własnymi słowami napisał na czym polegają uproszczenia. Przypomnę, że proces załatwiania pozwolenia zwykle spowalnia biurokracja - a tej nikt nie ograniczył w tej ustawie.

C
Cyk i pół

Ale rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego się nie zmieni, więc Urzędy i tak będą wymagać wszystkiego jak dotychczas.

D
Daisy

Fajnie fajnie, a źródło? Bo żadna taka zmiana nie istnieje w formie projekt,u a tym bardziej nie oczekuje na wejście w życie... Poza tym te niby zmiany nic nie skracają... Mało się o tym mówi, ale uzyskanie pozwolenia nie trwa długo (czyli od złożenia wniosku do uzyskania decyzji), jeśli się już przebrnie przez wcześniejsze etapy...

s
sąsiad pustej działki

"... wejdzie w życie w 2020 roku". Pod warunkiem, że w tej formie ustawa zostanie uchwalona. To tylko tak w uzupełnieniu entuzjastycznego tekstu, skopiowanego z rządowej reklamy.

E
Euro Pol

Rewolucja to by byla jakby papieru do urzedu nie trzebab by bylo nosic.

a
amen
7 listopada, 16:53, Gość:

A może ustawowy zakaz stosowania pieca na węgiel i drewno jeśli jest dostęp do sieci ciepłowniczej albo gazu? I zapis że istniejące budynki mają 5 lat na dostosowanie się do przepisów?

jest to niezgedne z prawnie przyjeta przez polske dyrektywa unii europejskiej o ochronie konkurencji i konsumenta

panstwo jedynie moze narzucic techniczne warunki zainstalowania

urzadzenia o odpowiednich parametrach

nie moze od tak zakazac korzystania konsumentowi z uzytkowania jakiegos paliwa

ustawa typowo zydobolszewicka

G
Gość

A może ustawowy zakaz stosowania pieca na węgiel i drewno jeśli jest dostęp do sieci ciepłowniczej albo gazu? I zapis że istniejące budynki mają 5 lat na dostosowanie się do przepisów?

M
Mietek

doprecyzowanie niejasnych przepisów? to z czego będą żyli prawnicy i urzędnicy którzy.....piszą nowelizację prawa? Będzie tylko gorzej bo to jest w interesie twórców wszelkich ustaw i rozporządzeń w Polsce.

p
poszkod
7 sierpnia, 17:44, Gość:

W ustawie prawo budowlane wielokrotnie nowelizowanej przez Sejm od 2011r. czyli już od 8 lat nie uwzględniono wyroku 14 Sędziów Trybunału Konstytucyjnego sygn. akt Kp 7/09 z dn. 20.04.2011r. wraz z jego uzasadnieniem na 49 stronach.

Gdyby wprowadzono w ustawie prawo budowlane zawarte w ww. wyroku ochrony bezpośrednich sąsiadów inwestycji głównie deweloperów nie mogliby urzędnicy dowolnie interpretować, kto jest lub nie jest stroną w postępowaniu o pozwolenie na budowę i nie zostałaby naruszona KONSTYTUCJA RP głównie dla zwykłych obywateli RP cyt.

„Ustawodawca nie zapewnił właścicielom sąsiednich nieruchomości procedur umożliwiających skuteczną ochronę ich praw. Możliwość realizowania inwestycji na podstawie milczącej zgody organu, bez zajęcia stanowiska przez podmioty, na których prawa inwestycja ta może negatywnie oddziaływać, stanowi nieproporcjonalne ograniczenie prawa do ochrony własności i innych praw majątkowych dysponentów sąsiednich nieruchomości nieskorelowane z ochroną prawa własności (w tym prawa zabudowy nieruchomości) inwestora. Ustawodawca, prócz ułatwień procesu inwestycyjnego, nie wykazał żadnych okoliczności uzasadniających – w kontekście art. 31 ust. 3 Konstytucji − tak drastyczne ograniczenie. Zarazem zrezygnował z dążenia do zachowania równowagi w stosunkach społecznych i nie powstrzymał się od kreowania rozwiązań prawnych sprzyjających tylko wybranej grupie podmiotów − inwestorom.

W tych okolicznościach, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, kwestionowana regulacja narusza zasady sprawiedliwości społecznej wynikające z art. 2 oraz godzi w art. 21 ust. 1 i art. 64 ust. 1 i 2, rozpatrywany w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.”

Przy nowelizacji Prawa budowlanego brak jest jednoznacznego aktu prawnego, że bezpośredni sąsiedzi są stronami postepowania przy wydawaniu decyzji pozwoleń na budowę, bo urzędnicy według swoich uznań, jak głównie deweloper nie wyraża zgody, to bezpośredni sąsiedzi dowiadują się że bepzośrednio na nieruchomości obok buduje się wzdłuż granicy działki o szer ok. 18 m i na (ok. 34 m) drogę dojazdową do 12 posesji i obok buduje się przy ich domu jednorodzinnym parterowym z użytkowym poddaszem budynek dwukondygnacyjny wielorodzinny też na dz. o szer 18 m i to w obszarze zagrożenia powodziowego rzeki.

M
Marek

Witam czy ktoś wie czy po tych zmianach będzie można postawić budynek gospodarczy jak niema budynku mieszkalnego. Kupiłem działkę niechce tam mieszkać ale niemam gdzie trzymać narzędzi

M
Mendi
Kiedy to ma szansę wejść w życie? Chcę przy domu taras zrobić, a w obecnych warunkach prawnych mapy, zgody i projekty wychodzą drożej niż materiały z robocizną...
Wróć na i.pl Portal i.pl