Spis treści
Drugi dzień posiedzenia Sejmu
Posłowie przeprowadzą pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy Kodeks postępowania karnego. Ma on na celu m.in. wzmocnienie prawa podejrzanego do obrony poprzez dostęp podejrzanego i jego obrońcy do akt postępowania przygotowawczego i do dowodów wskazujących na potrzebę stosowania tymczasowego aresztowania.
Sejm będzie też pracował nad dwoma komisyjnymi projektami nowelizacji ustaw - Kodeks karny wykonawczy. Mają one zapewnić osobie tymczasowo aresztowanej pełną realizację prawa do obrony, w tym prawa do porozumiewania się z obrońcą za pośrednictwem aparatu telefonicznego, a także podczas nieobecności innych osób.
Drugiego dnia obrad posłowie będą też pracować nad kolejnym projektem ws. odpolityczniania spółek Skarbu Państwa przygotowanym przez posłów Polski 2050. Projekt ma zwiększyć poziom profesjonalizmu i fachowości w nadzorowaniu majątku publicznego poprzez podniesienie wymogów kwalifikacyjnych i zaostrzenie kryteriów wykluczających dla kandydatów do rad nadzorczych z udziałem Skarbu Państwa.
Czym będą zajmować się posłowie?
W harmonogramie posiedzenia jest też rządowy projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. Projekt ma wprowadzić fakultatywne certyfikaty dla uczestników przetargów publicznych. Wykonawca sam zdecyduje, czy i w jakim zakresie w procedurze przetargowej będzie korzystał z certyfikatu, czy też złoży dokumenty w tradycyjnej formule. Wykonawca będzie się mógł ubiegać o dwa rodzaje certyfikatów: potwierdzający brak podstaw do wykluczenia go z postępowania o udzielenie zamówienia, potwierdzający zdolność do należytego wykonania zamówienia publicznego (np. doświadczenie, zasoby techniczne i organizacyjne). Zmiany mają uprościć proces weryfikowania i potwierdzania sytuacji przedsiębiorców ubiegających się o wykonanie zamówienia publicznego.
Przewidziano też drugie czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia stosowania przepisów prawa Unii Europejskiej poprawiających funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Projekt wprowadza cztery unijne rozporządzenia do polskiego porządku prawnego. Jego celem jest zwiększenie ochrony przedsiębiorców przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi.
Na mocy nowych przepisów prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) otrzyma nowe kompetencje w zakresie rynku cyfrowego, np. do prowadzenia dochodzeń w sprawie tzw. strażników dostępu. Chodzi o globalne firmy technologiczne, które kontrolują dostęp do usług internetowych (np. wyszukiwarek i sklepów) i mają jednocześnie duży wpływ na funkcjonowanie mniejszych podmiotów na tym rynku. W myśl proponowanych przepisów UOKiK ma wymieniać informację z KE ws. naruszeń przepisów w Polsce i wspierać Komisję w dochodzeniach na rynku cyfrowym.
Plan posiedzenia Sejmu
Posłowie wysłuchają też informacji bieżącej ministra rodziny ws. uruchomienia programu pilotażowego dotyczącego skrócenia czasu pracy i odpowiedzi przedstawicieli rządu na pytania w sprawach bieżących. Przeprowadzą ponadto drugie czytanie projektów uchwał ws. upamiętnienia Haliny Poświatowskiej w 90. rocznicę urodzin oraz w sprawie uczczenia Marszałka Józefa Piłsudskiego w 90. rocznicę śmierci.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!!
Źródło: