Prawo i Sprawiedliwość chce odwołania ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. „Włos mu z głowy nie spadnie”

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o wotum nieufności wobec ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. – Włos z głowy ministrowi Sienkiewiczowi nie spadnie – powiedział minister nauki Dariusz Wieczorek (Lewica).

Koalicja rządząca broni ministra kultury

Dariusz Wieczorek został w rozmowie z PAP.pl zapytany o ten wniosek. – PiS ma prawo składać takie wnioski, natomiast mam dla nich bardzo złą informację: włos z głowy panu ministrowi Sienkiewiczowi nie spadnie – powiedział.

PiS chce odwołania Sienkiewicza

22 grudnia 2023 roku szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak oraz poseł Waldemar Buda zapowiedzieli podczas konferencji prasowej w Sejmie złożenie wniosku o wotum nieufności wobec szefa resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Mariusz Błaszczak ocenił, że minister Sienkiewicz dopuścił się „złamania konstytucji poprzez odebrania praw do informacji, również złamanie innych ustaw, w tym przede wszystkim ustawy o radiofonii i telewizji”.

– Również zarzucamy Sienkiewiczowi odpowiedzialność za straty, jakie ponosi spółka Skarbu Państwa - nie jedna, trzy - które są przejmowane nielegalnie na podstawie tej operacji specjalnej. Wyłączenie sygnału TVP Info 20 grudnia niewątpliwie spowodowało straty dla tej spółki - to już jest odpowiedzialność karna – dodał.

Sytuacja w mediach publicznych

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych.

Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek. Tego samego dnia został wyłączony sygnał TVP Info.

23 grudnia prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę okołobudżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Prezydent uzasadnił, że jego decyzja wiązała się z „rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa” w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w ubiegłą środę decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela. Analogiczną decyzję minister kultury podjął w piątek w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl