Fundusz Kościelny do likwidacji? Lewica spiera się z PSL

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) skierowała wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy likwidującej Fundusz Kościelny. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) w odpowiedzi ocenił, że „Lewica wszczyna wojnę ideologiczną”.

Spis treści

Projekt ustawy likwidującej Fundusz Kościelny. Skierowała go Lewica

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (posłanka Lewicy) skierowała wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy likwidującej Fundusz Kościelny. Poinformowała, że według projektu Lewicy, 50 proc. składek na ubezpieczenia społeczne opłacaliby duchowni, a 50 proc. zatrudniający ich kościół. Podkreśliła, że Fundusz Kościelny nie może być „ZUS-em kleru” i musi zniknąć.

Co Lewica proponuje zamiast Funduszu Kościelnego?

Ministra przekazała, że w projekcie ustawy Lewica i kierowany przez nią resort, proponują współfinansowanie składek na renty i emerytury osób duchownych przez te osoby i kościoły. Czyli – jak tłumaczyła – przez pracodawcę, jakim jest kościół czy związek wyznaniowy oraz pracownika, jakim jest osoba duchowna.

– Chcielibyśmy, by ten podział był 50 na 50, czyli 50 proc. składek opłaca osoba duchowna, 50 proc. kościół, w ramach którego osoba pełni swoją funkcję czy po prostu pracuje – mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Dodała, że z tej zasady miałyby być wyłączone osoby duchowne pełniące funkcje w zakonach czy na misjach, które nie mają własnego dochodu. Wówczas 100 proc. składek byłoby pokrywane przez kościół czy związek wyznaniowy.

95 proc. wydatków Funduszu Kościelnego to obecnie składki na ubezpieczenia społeczne osób duchownych.

Wicemarszałek z PSL: Lewica wszczyna wojnę ideologiczną

Na słowa ministry odpowiedział na platformie X wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL – Trzecia Droga).

Ocenił, że Fundusz Kościelny to nie przywilej, lecz element historycznego kompromisu.

„Fundusz Kościelny działa na rzecz ok. 170 kościołów i związków wyznaniowych mających uregulowany status prawny w RP. Likwidacja w imię ideologii to droga donikąd. Tylko dialog, nie rewolucja” – napisał.

Polityk PSL w kolejnym wpisie ocenił, że Lewica „wszczyna wojnę ideologiczną, atakując nasze źródła tożsamości”.

„Kulturę europejską oparto bowiem na trzech wzgórzach - Kapitol (pr.rzymskie), Akropol (fil.grecka), Golgota (rel. chrześcijańska). Kto atakuje którykolwiek z tych filarów, podważa kanon naszych wartości” – napisał.

Fundusz Kościelny. Czym jest?

Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 roku. Według założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z tych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościoły proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.

95 proc. wydatków Funduszu Kościelnego to obecnie składki na ubezpieczenia społeczne osób duchownych. Korzystają z niego wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały w 1950 r. i nie utraciły żadnych nieruchomości.

W styczniu 2024 roku powołano Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego, który ma wypracować koncepcję zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego i zasad finansowania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych. Na jego czele stanął wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pod koniec lutego wicepremier Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest zwolennikiem zamiany Funduszu Kościelnego na odpis podatkowy.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl