Premier Mateusz Morawiecki na EKG w Katowicach ogłosił kluczową inwestycję. Z szefem rządu rozmawia Jędrzej Lipski, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego.
Panie premierze, jakie sprawy poza wizytą na Europejskim Kongresie Gospodarczym, sprowadziły dziś pana do województwa śląskiego?
Dzisiejszy dzień zacząłem od wizyty w gliwickim Bumarze, który jest niezwykle ważną częścią naszego systemu zbrojeniowego. Przywiozłem bardzo dobre wiadomości – będziemy w Bumarze produkować Kraby. To staje się nasza polska specjalność, broń jest bardzo dobrze oceniana zagranicą. W Gliwicach będzie też centrum serwisowe dla czołgów Leopard, tych które jadą na Ukrainę. Serwisowane są tu również polskie Leopardy, które kupiliśmy w przeszłości, to także bardzo dobra wiadomość. Teraz na Europejskim Kongresie Gospodarczym rozmawiamy o technologiach chmurowych i różnych technologiach przyszłości. Śląsk musi być centrum przemysłowym Polski w nowej rzeczywistości.
Sprowadziła tu Pana Polska Dolina Cyfrowa, czyli tzw. cyfrowy parasol ochronny państwa polskiego i Europy środkowo-wschodniej.
Nie tylko ochronny, ale też rozwojowy, bo Polska Dolina Cyfrowa to z jednej strony bezpieczeństwo, a z drugiej strony ogromne szanse rozwojowe. Przed chwilą miałem tutaj szansę porozmawiać o sztucznej inteligencji i o tym jak jest wykorzystywana w firmach i biznesie. Cieszę się, że polscy przedsiębiorcy nie tylko nie boją się, ale są w czołówce międzynarodowych firm wykorzystujących najnowsze technologie, a śląscy przedsiębiorcy są w czołówce polskich firm w tym wymiarze.
Śląsk to newralgiczny teren dla państwa polskiego. Przemysł energetyczny odbiera ciosy w czasie kryzysu energetycznego. Jaka będzie w najbliższej przyszłości rola Śląska w aspekcie walki z kryzysem energetycznym?
Rola Śląska w produkcji energii była ogromna, ponad proporcjonalna w ostatnich dziesięcioleciach i jestem przekonany, że będzie też tak w przyszłości. Powoli i proporcjonalnie zastępujemy jedne źródła energii innymi. Jestem przekonany, że ponieważ na Śląsku będzie dalej biło przemysłowe serce Polski, to będzie tu potrzebna również energetyka. Cieszę się, że jest to proces który na Śląsku przebiega szybko, ale w taki sposób, aby społeczeństwo i pracownicy mogli się do niego zaadaptować.
Kryzys energetyczny dotyka polskiego górnictwa. Jakie są przygotowywane plany ochronne dla polskiego górnictwa, zwłaszcza w aspekcie rozporządzenia metanowego?
Chciałbym podziękować parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości, którzy walczyli na poziomie Europarlamentu o to, aby te daleko posunięte regulacje dotyczące metanu nie zniszczyły polskiego górnictwa i nowe regulacje, które wychodzą z Europarlamentu są już znacznie lepsze. To dobry przykład pokazujący jak często w niesprawiedliwy sposób jesteśmy traktowani. Regulacje metanowe miały dotyczyć kopalń w Polsce i w Europie, ale nie miały już dotyczyć węgla przywożonego do Polski. Jaki jest tego sens z punktu widzenia polityki klimatycznej, jeżeli metan jest emitowany gdzieś indziej na świecie, a my chronimy tylko nasze małe europejskie podwórko. To absurdy polityki klimatycznej, z którymi Prawo i Sprawiedliwość walczy i jak widać odnosimy sukcesy.
Mamy rok wyborczy, a Pan jest reprezentantem województwa śląskiego. Jakie są plany?
Będę startował z tego samego okręgu, z którego startowałem cztery lata temu. Cieszę się bardzo z tego powodu ponieważ jestem w tych trudnych latach transformacji cały czas z mieszkańcami Śląska i stawiamy wspólnie temu czoła. To niezliczone rozmowy z pracownikami i związkowcami. Dziś rano w Gliwicach odbyłem jedną z takich rozmów, która była ważna i budująca. Cieszę się, że pracownicy dostrzegają różnicę między nami, a poprzednią ekipą, która zwijała biznes, zwijała posterunki policji i zmniejszała wagę polskiego przemysłu i gospodarki w przemyśle europejskich. Za naszych czasów jest najniższe bezrobocie w historii III Rzeczpospolitej i drugie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej.