Wyrażając zadowolenie z wizyty premiera Holandii w Polsce Mateusz Morawiecki podkreślał, jak ważne jest w tej szczególnej chwili pokazywanie pełnego zjednoczenia wokół spraw fundamentalnych. – Żyjemy w czasie kompletnego przetasowania geopolitycznego. Kto by przypuszczał, że w trzeciej dekadzie XXI w. będziemy widzieli mordowanie kobiet, dzieci, niszczenie całych miast i barbarzyńskie zachowanie wojsk rosyjskich – powiedział premier.
– Wobec brutalnej siły musimy działać razem, w mądry sposób – podkreślał. Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że z tego właśnie względu rozmawiał z Markiem Rutte o możliwych mechanizmach, które mają ulżyć uchodźcom wojennym z Ukrainy. Przypomniał tu, że naszym kraju znajduje się już ponad 2 mln takich osób i podziękował premierowi Holandii za deklarację wsparcia Polski w tym procesie.
"Wtedy KE zdecydowała się na bardzo duże płatności"
Na konferencji szef polskiego rządu nawiązał do kryzysu migracyjnego, z którym Europa mierzyła się w 2015 i 2016 roku. Wówczas - przypomniał Morawiecki - część uchodźców została na terenie Turcji. – Komisja Europejska zdecydowała się (wtedy - red.) na dwie bardzo duże płatności, dwie transze po 3 mld euro, by ci ludzie mogli tam przetrwać – mówił. Dzisiaj z kolei - podkreślił premier - mamy do czynienia z innego typu uchodźcami wojennymi, a sytuacja jest trudniejsza, bo są to osoby, które właściwie reprezentują część swoich rodzin.
– Mężczyźni zostali walczyć, a kobiety z dziećmi i starsze osoby są w Polsce, a więc system ochrony zdrowia, szkolnictwo, wszystkie nasze instytucje publiczne zostały uruchomione po to, aby normalnie można było zaoferować namiastkę normalności tutaj w Polsce – tłumaczył szef polskiego rządu.
"Obiecujemy to Kremlowi"
W czasie poniedziałkowej rozmowy premierzy Polski i Holandii poruszyli również temat sankcji nakładanych na Rosję. – To ważne, aby kraje były na jednej długości fali, jeśli chodzi o nakładanie sankcji. Putin musi wiedzieć, że za każdą kolejną zbrodnię wojenną, będą kolejne sankcje i to robimy, to obiecujemy Kremlowi, że na pewno będziemy wzmacniać nasze stanowisko – wskazał Mateusz Morawiecki. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że rozmowy dotyczyły również blokad europejskich portów dla rosyjskich statków, a także sankcji na ropę i gaz z Rosji.
– Ukraina broni się w niesamowity sposób i widać, że będzie trwała do pomyślnego końca, czyli obronienia niezależności terytorialnej. Ale żeby tak było potrzebuje broni defensywnej – podkreślił premier. Przekazał tu, że na temat sposobu pomocy Ukrainie w tej kwestii rozmawiał z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim. Jak dodał, taką rozmowę ma odbyć również premier Holandii.
– Putin musi poznać prawdę, która jest mu obca, że tyrania przemija, zło odchodzi w niepamięć, a dobro i niezależność wygrywają. Polska i Holandia razem ramię w ramię starają się robić wszystko, by Ukraina była wolna od agresji i tyranii – oświadczył premier Morawiecki.
Szef rządu odniósł się również do kwestii misji pokojowej NATO na Ukrainie. Podkreślił tu, że temat ten zostanie oficjalnie zaproponowany na najbliższym spotkaniu NATO. – Wiadomo, że musi się to, ta dyskusja odbyć i musi być zgoda państw członkowskich, państw Paktu Północnoatlantyckiego, żeby taka misja się zadziała – zauważył.
"Gratuluję premierowi Morawieckiemu"
Z kolei premier Holandii zwrócił uwagę, że Polska jako sąsiad zaatakowanego kraju ma do odegrania szczególną rolę. Jak podkreślił, to właśnie nasz kraj jest pierwszym miejscem, w którym uciekający przed wojną szukają schronienia.
– Dlatego jestem pod wrażeniem wysiłków polskiego rządu, jestem pod wrażeniem tego, jak polski rząd, ale również zwykli Polacy po prostu wyszli naprzeciw potrzebom uchodźców – przyznał. Mark Rutte pogratulował premierowi Morawieckiemu. – To jest naprawdę wiodąca rola, którą w tej chwili Polska wiedzie w celu wsparcia Ukrainy i jej narodu – podkreślił. Wskazując, że Polska przechodzi obecnie trudne chwile, zaznaczył że nie jest w tym sama. Zadeklarował, że ramię w ramię przy naszym kraju stać będą partnerzy z Unii Europejskiej i NATO.
Rutte zapowiedział ponadto, że Holandia jest gotowa uderzyć w rosyjski reżim przez sankcje lub dostawy broni.
Twitter, 300polityka.pl