Prezenty na ślub, chrzest i inne okazje. Czy powinniśmy zapłacić podatek od prezentów ślubnych?

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Prezenty ślubne to nie odłączna część tych wyjątkowych okoliczności. Państwo młodzi, organizując ślub i wesele, muszą się mierzyć z dużymi kosztami, jednak te zostają później zrekompensowane przez gości. To samo tyczy się innych uroczystości jak chrzciny, komunie i pozostałe wydarzenia rodzinne. Czy w przypadku takich prezentów powinniśmy zapłacić od nich podatek? Ekspert wyjaśnia.

Spis treści

Prezenty na ślub i inne okoliczności

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej pary, a wybór odpowiednich prezentów ślubnych może być wyzwaniem zarówno dla gości, jak i dla młodej pary. Stąd też przeważnie odchodzi się od pomysłowych prezentów i stawia na pieniądze, które mogą pomóc młodej parze wejść w nowe życie, a także zrekompensują wydatki, jakie zostały poczynione na organizację wesela.

Podobnie tyczy się innych wydarzeń i uroczystości jak chrzciny czy komunie.

W ten sposób w nasze ręce jednorazowo mogą trafić duże sumy pieniędzy, które z punktu widzenia prawa należy uznać za darowizny. Czy takie pieniądze powinniśmy zgłosić do urzędu skarbowego?

Czy powinniśmy zapłacić podatek od prezentów ślubnych?

Doradca podatkowy z e-pity.pl Monika Piątkowska wyjaśnia, że prezenty i środki pieniężne otrzymane na tego typu uroczystościach, to właśnie darowizny. Ekspertka wskazała, które dokładnie prawo mówi o tym, czy prezenty ślubne podlegają opodatkowaniu.

"Ustawa o podatku od spadku i darowizn wskazuje, że przekazane nam od innych środki, o ile nie przekroczą wyznaczonych progów, nie muszą być zgłaszane organom podatkowym. Kwota wolna od podatku jest różna i zależna od tego w jakim stopniu jesteśmy spokrewnieni z darczyńcą" - wyjaśnia.

W Polsce uwzględnia się trzy grupy podatkowe w kwestii pokrewieństwa i od nich zależy kwota wolna od podatku.

"Jeżeli wartość wpłat od osoby nam obcej, należącej do III grupy podatkowej, nie przekracza 5733 zł podczas okresu 5 lat, czyli kwoty wolnej dla darowizn, to od takiej darowizny nie jest naliczany podatek. W przypadku II grupy podatkowej, do której należy np. rodzeństwo naszych rodziców, dzieci siostry, wnuki brata, będzie to kwota to kwota 27 090 zł. Natomiast od naszych bliskich, np. małżonka, dzieci, rodziców, pasierba, zięcia, synowej, rodzeństwa, ojczyma, macochy czy teściów, czyli od I grupy podatkowej, możemy otrzymać bez zgłoszenia 36 120 zł" - tłumaczy Piątkowska.

Ekspertka zaznacza, że są to kwoty przewidziane na okres pięcioletni, w związku z czym powinniśmy zsumować wszystkie otrzymane w tym czasie darowizny i dopiero wtedy ocenić, czy przekroczyliśmy limit.

Zerowa grupa podatkowa, czyli prezenty od najbliższej rodziny

Oddzielne rozpatrywane są darowizny w postaci prezentów ślubnych od przedstawicieli zerowej grupy podatkowej, czyli od najbliższej rodziny. Do takich osób zalicza się m.in. dzieci, rodziców, dziadków, rodzeństwo, ale też ojczyma czy macochę.

Jak wyjaśnia Piątkowska, takie prezenty "nie zostaną objęte podatkiem bez względu na kwotę darowizny, pod warunkiem, że zostaną spełnione określone warunki tj. obdarowany w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania prezentu złoży we właściwym urzędzie skarbowym deklarację o otrzymaniu darowizny".

Dodatkowo taka darowizna musi zostać przekazana na konto bankowe lub przekazem pocztowym. Prezent w formie gotówki nie będzie zwolniony od podatku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl