Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek o korzyściach płynących z koncernu multienergetycznego i o pomocy dla Ukrainy

OPRAC.:
Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił, że Komisja Europejska zaakceptowała fuzję Orlenu z Lotosem. Szef koncernu zapowiedział potwierdził też kolejną fuzję, która domknie długoletni proces tworzenia koncernu multienergetycznego. Chodzi o przejęcie przez Orlen PGNiG. Daniel Obajtek, w rozmowie polskatimes.pl, wyjaśniał między innymi, jakie korzyści może odnieść przeciętny Polak z utworzenia podobnego koncernu w kraju.

Pomoc Ukrainie

W rozmowie z polsaktimes.pl prezes PKN Orlen Daniel Obajtek opowiedział o pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Zaznaczył, że od początku wojny na pomoc wschodnim sąsiadom Orlen przeznaczył 50 mln na zakup łączności. - Pomoc od Orlenu płynie również przez fundacje - zaznaczył prezes Obajtek. - Uważam, że za dużo w tym kraju wszyscy chwalą się pomocą. Jeżeli chce się pomagać, to robi się to zdecydowanie ciszej. - spuentował.

Koncern multienergetyczny a portfel obywatela

Prezes Orlenu ogłosił na konferencji akceptację fuzji koncernu z Lotosem przez KE oraz zapowiedział rychłe połączenie PGNiG. Zaznaczył jednak, że równie kluczowym elementem budowania koncernu multienergetycznego było przejęcie Energi. - Przejeliśmy grupę Energa, która dziś buduje dwie elektrownie gazowe i przygotowuje się do ewentualnej trzeciej inwestycji - podkreślił prezes PKN Orlen. - W naszej strategii do końca 2030 roku zainwestujemy 140 mld zł. Przy czym przez te cztery lata wydaliśmy około 35 mld na inwestycje, w tym roku wydamy 15,5 mld. To jest budowa bezpieczeństwa [energetycznego] - dodał.

Daniel Obajtek podkreślił, że korzyści z powstawania koncernu multienergetycznego są krótko i długoterminowe. Jak zaznaczył niektóre możemy zobaczyć już dzisiaj. - Krótkoterminowe mamy chociażby takie, że mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie. Mimo tego, że mamy dziesiątki tysięcy samochodów z Ukrainy. Mimo, że generalnie importujemy paliwa do Polski, bo nie jesteśmy w 100 proc. samowystarczalni, to dziś, poprzez tę dywersyfikację, poprzez naszych partnerów, mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie - podkreślił Daniel Obajtek. Prezes PKN Orlen wskazał na takie rozwiązania jak biododatki, które pomogą polskiemu rolnictwu. To również inwestycje w energetykę zeroemisyjną.

Orlen zaznacza, że w perspektywie długoterminowej chciałby mieć energię konkurencyjną i zeroemisyjną. Według Daniela Obajtka jest to możliwe do realizacji w ciągu 5-7 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl