Wizyta na Mierzei Wiślanej prezydenta RP i premiera 30.05.2020
W sobotę 30.05.2020 r. po godz. 11 i uprzednim zwiedzaniu terenu przekopu Mierzei Wiślanej rozpoczęła się wspólna konferencja prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.
- Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma dać Polsce suwerenność w zakresie korzystania z Zalewu Wiślanego. Nie będziemy musieli prosić Rosjan o możliwość przepłynięcia Cieśniną Pilawską, będziemy mieli własne przejście na morze. Ma to niebagatelne znaczenie dla Elbląga, tędy będą mogły płynąć do tego miasta m.in. turbiny. Udrożnimy też żeglugę dla turystów - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Wielkie inwestycje są siłą napędową gospodarki.
Prezydent przypomniał również, że tę inwestycję zapowiadano już w 2007 roku. - Przekop Mierzei Wiślanej inwestycja, która zapowiedział Jarosław Kaczyński jako premier w 2007 r. Potem, kiedy rządy się zmieniły, ta inwestycja została porzucona. Przez 8 lat rządzący Polską, koalicja PO-PSL w ogóle o niej nie wspomniała, nie realizowała jej, nie podejmowała w tym zakresie żadnych działań. Kiedy Zjednoczona Prawica wygrała wybory w 2015 r., a ja zostałem prezydentem wróciliśmy do czynnej realizacji tego wielkiego zadania - zaznaczył.
Morawiecki: Przekop to szansa na rozwój gospodarczy regionu i Polski
- Ta nowa droga morska to jednocześnie symbol przełamania tego, że wiele rzeczy nie mogło być realizowanych, a także test sprawności działań władz państwowych dla dobra regionu - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
- To wielka szansa na rozwój Elbląga, Warmii i Mazur, całego województwa. Skorzysta z tego cała Polska, handel międzynarodowy. Tak napędza się wzrost gospodarczy - dodał Mateusz Morawiecki
Premier podkreślił, że przekop Mierzei Wiślanej to szansa na wyjście z kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. - Ta inwestycja to już teraz miejsce pracy dla wielu osób - powiedział. - W przyszłości zaś da pracę kolejnym osobom w branży turystycznej.
- Jesteśmy zgodnie z harmonogramem wykonania tej inwestycji, nie mamy żadnych opóźnień. Realizujemy ją zgodnie z umową i ustawą, która została przecież przyjęta na tę okoliczność - oznajmił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. - Nie ma żadnych czynników, które dziś mogłyby wpłynąć na opóźnienia. Gwarantuję, że ta inwestycja ze strony technicznej będzie wciąż realizowana.
Na koniec swojego przemówienie premier wspomniał o jednej z ostatnich zapowiedzi kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP, Rafała Trzaskowskiego, który przedstawił plan zatrzymania przekopu i przeznaczenia zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy na walkę ze skutkami epidemii COVID-19. Podobną zapowiedź złożyli też dwaj inni kandydaci: Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia.
Koszty budowy kanału na Mierzei Wiślanej szacuje się na około 2 mld złotych.
Petycja aktywistów Obozu dla Mierzei Wiślanej
Inwestycja ma wielu przeciwników. W sobotę, przed wizytą premiera i prezydenta RP, w okolicy budowy przekopu pojawili się aktywiści Obozu dla Mierzei Wiślanej.
- Jesteśmy tutaj, żeby przekazać premierowi petycję przeciwko tej inwestycji, którą podpisało już 16 tys. osób. Znaleźliśmy w internecie również petycję poparcia dla przekopu, pod którą podpisało się kilkadziesiąt osób. Pokazuje to skalę różnicy w odbiorze społecznym tej inwestycji - zapowiedziała Mayra Wojciechowicz na konferencji poprzedzającej wizytę.
Petycji nie udało przekazać się w ręce przedstawicieli rządu.
- Na nasze pytania czy możemy ją przekazać była jedna odpowiedź: to niemożliwe. Zastanawiamy się, dlaczego urzędnikowi państwowemu wizytującemu budowę niemożliwe jest przekazanie głosu obywateli, a dostęp do niego jest absolutnie niemożliwy - podkreśla aktywistka.
Pytania o przekop. Nasz program wideo, zobacz kolejne odcinki:
Premier Mateusz Morawiecki w Elblągu 30.05.2020. Odwiedził F...
WSZYSTKO O PRZEKOPIE MIERZEI WIŚLANEJ
Przekop Mierzei Wiślanej. Zobacz animowaną wizualizację inwestycji:
