Program 500 plus reklamowany jest na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako program, który realizuje trzy podstawowe cele: wpływa na wzrost liczby urodzeń, ogranicza ubóstwo, w szczególności wśród dzieci oraz stanowi inwestycję w rodzinę.
Dzięki programowi „Rodzina 500 plus” w ubiegłym roku wsparto w ramach comiesięcznych świadczeń wychowawczych ponad 3,5 mln dzieci do 18 roku życia w blisko 2,4 mln rodzin naturalnych. Wydatki na ten cel wyniosły 22 169,9 mln zł. Z dodatku wychowawczego oraz dodatku do zryczałtowanej kwoty, w okresie od stycznia do grudnia 2018 r. przeciętnie miesięcznie korzystało łącznie 46,5 tys. dzieci umieszczonych w wybranych formach pieczy zastępczej. Wydatki na dodatki wyniosły 278,3 mln zł.
Pomimo tych działań w 2018 roku w porównaniu do roku poprzedniego wzrosła liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie. Z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2018 roku było to 5,4 proc. mieszkańców Polski, a rok wcześniej 4,3 proc. Badane skrajne ubóstwo to szacowane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych minimum egzystencji, czyli sytuacja, w której zaspokajane są jedynie te potrzeby, których zaspokojenie nie może być odłożone w czasie.
Wyniki opublikowane przez GUS powinny być wskazówką dla rządu, że program nie do końca działa. Jednak w „Sprawozdaniu Rady Ministrów z realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w 2018 roku” podsumowano je tak:
„W 2018 r. odnotowano wyhamowanie trendu spadkowego ubóstwa, co wiązało się m.in. z wyczerpaniem się efektu Programu na poziom wydatków gospodarstw domowych, na podstawie których dokonywany jest pomiar ubóstwa skrajnego. Poziom ubóstwa w 2018 r. nadal jednak pozostawał na niższym poziomie niż w 2015 r.”
W sprawozdaniu znalazła się również informacja o spadku współczynnika dzietności, czyli drugiego flagowego punktu programu 500 plus. W latach 2016-2017 przybywało urodzeń, jednak w ubiegłym roku urodziło się 388 tys. dzieci, czyli o 14 tys. mniej niż w 2017 roku. Ten wynik rząd tłumaczy spadkiem o 65,3 tys. liczby kobiet w wieku rozrodczym.
Zobacz też:
20 najbiedniejszych gmin w Wielkopolsce [RANKING]
500 złotych miesięcznie nie wystarczy. Wychowanie dzieci w P...
Najlepsze teksty "madek" z forów, Facebooka i ogłoszeń w Int...
Co zrobić, żeby dostać 500+? Zobacz:
Sprawdź też:
