Program Erasmus+ wystartował z nowym budżetem. Można składać wnioski. Kto może wziąć udział? Na jakie projekty można dostać pieniądze z UE?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Program Erasmus+ wystartował z nowym budżetem. Można składać wnioski. Kto może wziąć udział? Na jakie projekty można dostać pieniądze z UE?
Program Erasmus+ wystartował z nowym budżetem. Można składać wnioski. Kto może wziąć udział? Na jakie projekty można dostać pieniądze z UE? Polska Press
Popularny program wymiany Ersamus+ startuje z nowym, dużo wyższym, budżetem. Ma służyć finansowaniu projektów w zakresie mobilności edukacyjnej i współpracy transgranicznej.

Komisja Europejska przyjęła w czwartek, 25 marca 2021 r., pierwszy roczny program prac programu Erasmus+ na lata 2021–2027. Za pomocą tego nowego i zaktualizowanego programu z budżetem opiewającym na 26,2 mld euro (dla porównania w latach 2014-2020 wynosił on 14,7 mld euro), który dopełnia kwota ok. 2,2 mld euro z instrumentów zewnętrznych UE, będą finansowane projekty w zakresie mobilności edukacyjnej i współpracy transgranicznej dla 10 mln Europejczyków w każdym wieku i ze wszystkich środowisk.

- Fakt, że budżet programu Erasmus+ na najbliższe siedem lat niemal się podwoił, świadczy o znaczeniu, jakie w Europie przywiązuje się do edukacji, uczenia się przez całe życie i młodzieży - zauważyła komisarz UE do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel.

Przyjęcie rocznego programu prac umożliwiło też opublikowanie dziś pierwszych zaproszeń do składania wniosków w ramach nowego programu Erasmus+. O finansowanie może ubiegać się każdy podmiot publiczny lub prywatny działający w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. Można przy tym liczyć na pomoc agencji krajowych programu Erasmus+ znajdujących się we wszystkich państwach członkowskich UE i państwach trzecich stowarzyszonych z programem.

UWAGA: Nowy program Erasmus+ oferuje możliwości odbywania studiów za granicą, staży, praktyk zawodowych i wymiany pracowników we wszystkich dziedzinach kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. Jest on otwarty dla uczniów, studentów szkół wyższych, osób uczących się w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego, dorosłych słuchaczy, uczestników wymian młodzieżowych, osób pracujących z młodzieżą i trenerów sportowych.

- Z zadowoleniem przyjmuję uruchomienie nowego programu Erasmus+, który okazał jednym z największych osiągnięć Unii Europejskiej - ocenił wiceprzewodniczący ds. promowania europejskiego stylu życia Margaritis Schinas.

Program, który w 2014 r. w związku z rozszerzonym zakresem zyskał miano Erasmus+, jest uznawany przez Europejczyków za trzecie największe osiągnięcie UE – zaraz po swobodzie przemieszczania się i pokoju. W ciągu ostatnich trzydziestu lat w programie wzięło udział ponad 10 mln osób, w 33 krajach (UE plus Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja). Program Erasmus+ w wymiarze międzynarodowym będzie oferować mobilność i współpracę w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na całym świecie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl