Spis treści
Energetycy i górnicy w Warszawie
Trwa protest energetyków i górników w Warszawie. Manifestacja rozpoczęła się o godz. 12:00 przed siedzibą spółki PGE Polska Grupa Energetyczna SA przy ul. Mysiej 2. Protestujący przeszli następującymi ulicami:
Bracką
Al. Jerozolimskimi,
Marszałkowską,
Wspólną.
Celem przemarszu jest gmach Ministerstwa Aktywów Państwowych (ul. Wspólna 6/Krucza 36). To tutaj, od godz. 13:00, trwa wiec, który zakończy się w okolicach godz. 16:00. Związkowcy protestują "w obronie miejsc pracy oraz całej polskiej gospodarki" w związku z zapowiadanymi decyzjami rządu o wyłączeniu węglowych bloków energetycznych począwszy od 2025 roku.
Szczegóły protestu. Czego oczekują związkowcy?
Protestujący przygotowali dwie petycję, jedną do władz PGE, drugą zaś do resortu aktywów państwowych. Pierwsze pismo dotyczy decyzji spółki PGE w sprawie wygaszenia elektrowni węglowych tj. Rybnik i Dolna Odra. Natomiast w drugim piśmie, które trafi do Ministerstwa Aktywów Państwowych, związkowcy domagają się interwencji resortu. Sprzeciwiają się również polityce klimatycznej Unii Europejskiej.
Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz powiedział podczas protestu PAP, że protest ma zwrócić uwagę rządzących, iż dalsze brnięcie w źródła odnawialne skończy się katastrofą, bo skończy się nam energia. Dodał, że konieczny jest m.in. rozwój atomu, który - zdaniem związkowca - wejdzie do sytemu być może dopiero po 2040 r, a bez niego konieczne będą źródła konwencjonalne takie jak np. węgiel.
Związkowcy sprzeciwiają się również zamknięciu Elektrowni Łaziska, którą zarządza Tauron. My tak naprawdę jedziemy protestować, a też zarazem walczyć o to, żeby w polskich domach był prąd i był tani prąd - dodał Dominik Kolorz.
Rybnicka elektrownia kością niezgody
Zapowiedzi zamknięcia elektrowni w Rybniku i Łaziskach wzbudziły w ostatnich miesiącach protesty samorządów i związków zawodowych. We wrześniu ub.r. radni Rybnika w apelu do premiera Donalda Tuska uznali za "przedwczesne" plany spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zaprzestania przez Elektrownię Rybnik produkcji energii elektrycznej z końcem 2025 r. Związkowe protesty w tej sprawie odbyły się już w listopadzie i grudniu.
Jednym z argumentów związków jest umowa społeczna dot. górnictwa węgla kamiennego z maja 2021 r. Jak przekonują, wynika z niej, że rybnicka elektrownia będzie działała do 2030 r. Tekst umowy nie zawiera jednak bezpośredniego zapisu o Elektrowni Rybnik; 2030 r. jako horyzont jej pracy określono w dokumentach poprzedzających jej podpisanie (do których odwołuje się też umowa).
Zmiany w komunikacji miejskiej
ZTM poinformował, że w razie braku możliwości przejazdu linie autobusowe 107, 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 507, 517, 520, 521 i 525, a także tramwajowe 4, 7, 9, 15, 16, 18, 22, 24 pojadą objazdami. Utrudnienia mogą potrwać do godziny 16:00. W tym czasie na trasach objazdowych dla wszystkich linii obowiązują jako stałe pierwsze napotkane przystanki, a pozostałe jako na żądanie. (PAP)
