Spis treści
Strajk górników w Warszawie
We wtorek 10 września, o godzinie 11:00 rozpoczął się strajk górników i energetyków. Protestujący zebrali się przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych przy ulicy Kruczej 36 w Warszawie, by przekazać rządzącym, że są niezadowoleni ze swoich wynagrodzeń oraz niejasnej przyszłości rodzimego górnictwa i energetyki. W stolicy zapowiedziało się około 1500 osób.
W poniższej fotogalerii można zobaczyć zdjęcia z manifestacji.
Protest Górników w Warszawie. Ponad tysiąc osób blokuje cent...
Postulaty protestujących
W manifestacji biorą udział górnicy oraz członkowie związków zawodowych z zakładów Enei. Domagają się oni natychmiastowych rozmów o:
przyszłości zakładów energetyki węglowej GK Enea: Bogdanki, elektrowni Kozienice i Połaniec w obliczu zagrożeń Zielonego Ładu i transformacji energetycznej,
bezpieczeństwie energetycznym kraju,
warunkach pracy oraz podwyżce wynagrodzeń (o 15 proc.).

Jak informuje Business Insider Polska, nowy podział kompetencji w rządzie miał uporządkować kwestie związane z branżą energetyczną. Zamiast tego wprowadził chaos i opóźnia podjęcie kluczowych decyzji. Rząd wciąż nie określił, jak zamierza przeprowadzić reformę, w ramach której koncerny energetyczne pozbędą się aktywów węglowych. Co więcej, w budżecie na 2025 rok nie uwzględniono na ten cel żadnych środków finansowych.
- Fiasko negocjacji płacowych, brak woli zarządów naszych spółek do rozmów oraz brak dialogu społecznego o planach ministerstwa na przyszłe funkcjonowanie naszych firm, zmusza nas do podjęcia zdecydowanych kroków i głośnego zamanifestowania, że jesteśmy gotowi bronić z pełną determinacją naszych zakładów pracy, miejsc pracy, godziwej płacy i przyszłości naszych regionów - napisały związki zawodowe w specjalnym oświadczeniu.

Możliwe utrudnienia w ruchu
Jak poinformował Warszawski Transport Publiczny, w związku z demonstracją możliwe są utrudnienia w ruchu. W przypadku braku przejazdu, autobusy linii 107 zostaną skierowane na trasę objazdową:
w kierunku krańca EC Siekierki: od ronda Dmowskiego: Marszałkowska – pl. Konstytucji – Piękna i dalej swoją trasą,
w kierunku krańca Esperanto: od skrzyżowania Piękna/Krucza: Piękna – Marszałkowska – rondo Dmowskiego i dalej swoją trasą.