Tysiące rolników w Warszawie
Rolnicy zgromadzili się o godzinie 14:00 pod Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej przy ul. Jasnej w Warszawie. Stamtąd wyruszyli w kierunku Teatru Narodowego, gdzie o godz. 20:00 rozpoczęła się druga część protestu oraz gala inaugurująca Prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej. Trasa protestu objęła:
ul. Świętokrzyską,
ul. Marszałkowską,
ul. Królewską,
plac Piłsudskiego,
oraz ul. Senatorską, aż do placu Teatralnego.
Na miejscu jest nasz fotoreporter, który wykonał zdjęcia protestujących rolników. Jeśli chcecie je obejrzeć to znajdziecie je poniżej.
Protest rolników w Warszawie. Uczestnicy zjechali z całego k...
Dlaczego rolnicy protestują?
Rolnicy zorganizowali protest przeciwko polityce Komisji Europejskiej, którą określają mianem „unijnego szaleństwa”. Głównymi punktami ich sprzeciwu jest m.in.:
Zielony Ład,
import towarów rolnych z Ukrainy,
niszczenie polskich lasów i łowiectwa,
wygaszanie polskiej gospodarki,
Mercosur (rolnicy sprzeciwiają się kontrowersyjnej umowie handlowej z krajami Ameryki Południowej).
- Nie wytrzymamy narzuconych rygorów i kosztów działalności przy konkurencji ze strony tańszych dostawców spoza UE – mówi Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Utrudnienia w Warszawie
Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że w piątek 3 stycznia linie 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 503 i 518 zostaną w centrum miasta skierowane na trasy objazdowe. Zmiany wiążą się z manifestacją rolników zaplanowaną w godzinach 14.00-23.00. W razie braku możliwości przejazdu wymienione linie pojadą trasami objazdowymi.
- Na trasach objazdowych dla wszystkich linii obowiązują pierwsze napotkane przystanki jako stałe, a pozostałe – jako na żądanie - przekazał ZTM.
Stołeczna policja przypomina, że w mieście są znaki zakazu wjazdu ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. To znaki B-5 z tabliczką T-0.
Czy popierasz protest rolników?
- 70.44%
- 29.56%
Wszystkich głosów: 159
