Przed nami filmowa noc z łódzkimi akcentami. Czy „Dziewczyna z igłą" „uszyje" sobie Oscara?

Dariusz Pawłowski
Film „Dziewczyna z igłą" w dużej części został zrealizowany w Łodzi
Film „Dziewczyna z igłą" w dużej części został zrealizowany w Łodzi Gutek Film
W Los Angeles odbędzie się 97. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Impreza rozpocznie się w nocy z niedzieli 2 marca na poniedziałek 3 marca o godz. 1:00 czasu polskiego i potrwa do około godziny 4:00. Mocno liczymy na statuetki dla produkcji z łódzkim „wkładem".

W tym roku wydarzenie odbędzie się ponownie w Dolby Theater at Ovation Hollywood Center. Imprezę poprowadzi po raz pierwszy komik Conan O’Brien. W gronie prezenterów znajdą się:  Halle Berry, Penélope Cruz, Willem Dafoe, Whoopi Goldberg, Selena Gomez, Goldie Hawn, Scarlett Johansson, Oprah Winfrey, Harrison Ford i Samuel L. Jackson. Wiadomo też, że wśród prezenterów zaprezentują się ubiegłoroczni laureaci: Cillian Murphy i Robert Downey Jr. (nagrody dla pierwszo- i drugoplanowego aktora) oraz Emma Stone i Da’Vine Joy Randolph (nagrody dla pierwszo- i drugoplanowej aktorki).

Najwięcej nominacji do Oscarów - aż 13 - ma w tym roku produkcja „Emilia Pérez" Jacquesa Audiarda. Po dziesięć zaś zdobyły filmy „The Brutalist" i „Wicked".

Nie zabraknie również łódzkich akcentów podczas tegorocznej gali. W kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy nominację zdobyła głośna duńsko-polsko-szwedzka koprodukcja „Dziewczyna z igłą". To wielokrotnie już nagradzana obraz z mocną łódzką inwestycją. Film wyreżyserował Magnus von Horn, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (obecnie wykładowca Wydziału Reżyserii), który spędził w naszym mieście kilka ważnych lat. Szkołę Filmową w Łodzi ukończyli również autor klimatycznych zdjęć Michał Dymek, producent Michał Włodarski (kolejny wykładowca łódzkiej uczelni), który wraz ze swoim łódzkim studiem Lava Films był odpowiedzialny za polską część przedsięwzięcia i robi z Magnusem von Hornem każdy jego tytuł oraz montażystka Agnieszka Glińska i kierowniczka produkcji Luiza Skrzek. Większość zdjęć - gdy film miał jeszcze roboczy tytuł „Mamka” - powstała w Łodzi i okolicach (m.in. w takich miejscach, jak Błonia Łódzkie, Pałac Herbsta, Księży Młyn, hala Opus Filmu przy Łąkowej, stare atelier w Szkole Filmowej, mieszkanie prywatne przy Wólczańskiej, łaźnia miejska w Zgierzu).

Film zbiera znakomite recenzje i jest jednym z faworytów swojej kategorii, w której rywalizuje z takimi tytułami, jak: „I'm Still Here", „Emilia Pérez", „Nasienie świętej figi" i „Flow".

To nie koniec. Dwie nominacje do Oscarów - w kategoriach najlepszy scenariusz oryginalny dla Jesse'ego Eisenberga i najlepszy aktor drugoplanowy dla Kierana Culkina - otrzymała amerykańsko-polska koprodukcja „Prawdziwy ból" (reż. Jesse Eisenberg).

Akcja filmu osadzona jest w Polsce: to historia kuzynów Davida i Benjiego, którzy razem wybierają się do naszego kraju, aby uczcić pamięć ukochanej babci. Przy realizacji filmu pracowali polscy twórcy - za zdjęcia odpowiedzialny był autor zdjęć do „Dziewczyny z igłą" Michał Dymek, scenografię przygotowała Mela Melak, która kształciła się m.in. w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, a jedną z producentek była łodzianka Ewa Puszczyńska.

Pozostaje nie przespać oscarowej nocy i mocno trzymać kciuki za bliskie nam produkcje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl