Przedsiębiorcy od stycznia mogą płacić niższe składki

Piotr Nowak
- Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców, którzy chcą zacząć korzystać z „małego ZUS” – przypomina Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Od nowego roku kolejni przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z „małego ZUS” i opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne, uzależnione od przychodu. Dla kogo jest „mały ZUS”?

To rozwiązanie dla przedsiębiorców, których przychód w 2019 r. nie przekroczył trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia. W 2019 r. była to kwota 67,5 tys. zł. Warunkiem jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przynajmniej przez 60 dni.

Jak długo przedsiębiorca może płacić niższe składki?

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. To znaczy, że po wykorzystaniu tego okresu można wrócić do „małego ZUS” dopiero po przerwie, w której opłaca się składki na standardowych zasadach. Warto pamiętać, że ulga nie dotyczy składki zdrowotnej.

Jak zgłosić się do „małego ZUSu” w 2020 roku?

Jeśli przedsiębiorca w 2019 r. nie korzystał z „małego ZUS”, a chciałby do niego przystąpić w 2020 roku, to ma czas na zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi do 8 stycznia 2020 r. Chodzi o zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590, albo 0592. Ten ostatni dotyczy przedsiębiorców na rencie. Natomiast przedsiębiorcy, którzy w tym roku korzystali z tej ulgi i chcą ją kontynuować, powinni złożyć w ZUS dokumenty rozliczeniowe z informacją o wysokości przychodu za 2019 rok. Właściciele jednoosobowych firm dostarczają je do Zakładu do 10 lutego, a pozostali przedsiębiorcy do 17 lutego.

Kto nie skorzysta z „małego ZUS”?

Przedsiębiorca nie może skorzystać z „małego ZUS” w okresie, gdy ma jeszcze prawo do innych korzyści w opłacaniu składek, czyli „ulgi na start” lub składek preferencyjnych. Z „małego ZUS” nie skorzysta również przedsiębiorca, który rozliczał się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystał ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT, podlegał ubezpieczeniom także z innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej, osoba wykonująca wolny zawód) lub wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robił dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kolejne kłamstwo pisuarow. Pomaga się tylko bardzo małej grupie przedsiębiorców. Dlaczego jednoosobowa firma która rejestruje mały przychód na kasie fiskalnej nie może skorzystać z małego zus bo rozlicza podatek w formie karty podatkowej. Panie premierze dlaczego pan kłamie? Pomagacie tylko nielicznym w płaceniu zusu natomiast ogromną rzesza jednoosobowych firm została wykluczona z pomocy. O tym też trzeba głośno i wyraźnie mówić.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl