Przedsiębiorcy zaciągają rekordowe kwoty kredytów! Kto i na co pożycza? W danych BIK królują dwa sektory

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Kredyty obrotowe i inwestycyjne królowały w ostatnich tygodniach w pożyczkach i kredytach zaciąganych przez mikroprzedsiębiorców.
Kredyty obrotowe i inwestycyjne królowały w ostatnich tygodniach w pożyczkach i kredytach zaciąganych przez mikroprzedsiębiorców. 123rf.com/avqqav
Październik 2023 roku upłynął pod znakiem rekordowych ilości i kwot kredytów udzielonych mikroprzedsiębiorcom. To wzrosty o kilkadziesiąt procent rok do roku. Na co przedsiębiorcy zaciągali pożyczki? Czy rekordowe dane Biura Informacji Kredytowej oznaczają odbicie w polskich firmach?

Spis treści

Rośnie ilość kredytów wśród mikroprzedsiębiorców

W Strefie Biznesu podsumowywaliśmy już najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej na temat sprzedaży kredytów w Polsce. Najbardziej spektakularne są dane dotyczące udzielonych kredytów mieszkaniowych. Rok do roku wzrost przekroczył tutaj już 250 proc.

Okazuje się, że rekordowo wysokie były także kredyty zaciągane przez przedsiębiorców. BIK podaje, że w październiku 2023 roku łączna wartość udzielonych kredytów wzrosła o 30 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Znacznie wzrosła także sama ilość udzielanych kredytów. BIK informuje, że mikroprzedsiębiorcy zaciągnęli o 20 proc. więcej kredytów rok do roku.

Dane mówią konkretnie o wzroście ilości kredytów obrotowych o 30 proc. i inwestycyjnych o 26 proc. rok do roku. Wartość kredytów wzrosła najbardziej w przypadku kredytów obrotowych - o blisko 50 proc. wobec stanu sprzed roku.

W październiku 2023 roku blisko połowę z 13 tys. udzielonych kredytów stanowiły kredyty wobec firm usługowych. Niemal 20 proc. to kredyty dla branży handlowej. To te branże przewodzą w statystykach BIK w tym roku.

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców 2023. O czym świadczą?

W całym 2023 roku w okresie do końca października banki udzieliły o 12 proc. więcej kredytów niż w analogicznym okresie w 2022 roku. Przyznane kredyty były także wyższe. Kwota udzielonych kredytów wzrosła o 10 proc.

W ujęciu rocznym wyraźnie spadła ilość kredytów inwestycyjnych (-8 proc. rok do roku). Spadła także ich wartość - minus 12 proc. w stosunku do stanu sprzed roku. Istotnie więcej było z kolei kredytów obrotowych. Wzrost ilości sięga blisko 20 proc., a wartość tych zobowiązań wzrosłą o 16 proc.

Te dane mogą świadczyć o tym, że na ożywienie w gospodarce jeszcze poczekamy. Firmy nie inwestują w rozwój swoich działalności. Pilnują raczej bieżącej kondycji finansowej i nie chcą popaść w długi. Pozytywne są jednak dane potwierdzające, że nie pogarsza się zdolność przedsiębiorców do obsługi zadłużenia, choć w tej kwestii nadal nie jest kolorowo.

Zobacz także: Wakacje kredytowe 2024 według Trzeciej Drogi. Jaki próg dochodowy proponują? To inna od rządowej propozycja

Firmy nadal mają problem ze spłacaniem kredytów

Dane BIK wskazują, że w stosunku do października 2022 roku wartość indeksu związanego ze spłacalnością zaciągniętych kredytów pogorszył się przede wszystkim w branży produkcji i budownictwie. Wspomniany indeks nieznacznie poprawił się w branży usługowej i handlowej.

Październik br. to kredyty firmowe na łączną kwotę blisko 2 mld zł. Banki udzieliły ponad 700 mln zł kredytów firmom z sektora usługowego i ponad 600 mln zł przedsiębiorcom prowadzącym działalność handlową. BIK podaje, że łącznie te dwa sektory odpowiadały za 67,4 proc. całkowitej wartości udzielonych przedsiębiorcom kredytów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przedsiębiorcy zaciągają rekordowe kwoty kredytów! Kto i na co pożycza? W danych BIK królują dwa sektory - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl