Przekonaj się, że ubezpieczenie OC nie musi być drogie!

Materiał informacyjny Kalkulator OC
Zakup ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Jest to jeden z wielu wydatków związanych z eksploatacją auta. Taka polisa wcale jednak nie musi być bardzo droga. Dowiedz się, w jaki sposób szukać OC, aby nie przepłacać. Przekonaj się także, ile możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu.

Na wysokość składki OC wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest miejsce zamieszkania. Przykładowo mieszkańcy województwa mazowieckiego w I kwartale 2024 r. płacili 637 zł, a świętokrzyskiego 491 zł.

Co wpływa na cenę OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jego brak wiąże się z karami finansowymi, które są bardzo wysokie. Ta polisa dotyczy każdego zarejestrowanego pojazdu bez względu na jego stan techniczny oraz to, czy jest on użytkowany. Nie wywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nie tylko nałożeniem kary, ale również poważniejszymi konsekwencjami. Spowodowanie wypadku czy kolizji takim pojazdem daje możliwość Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu na rozpoczęcie regresu ubezpieczenia. Jest to żądanie zwrotu wypłaconego odszkodowania od właściciela i kierowcy, jeśli była nim inna osoba. Finansowe konsekwencje poruszania się nieubezpieczonym autem mogą być wielokrotnie wyższe niż składka OC.

Polisa odpowiedzialności cywilnej jest regulowana przepisami prawa, dlatego towarzystwa nie mogą samodzielnie ustalać sum gwarancyjnych czy zakresu ochrony. Są one narzucone odgórnie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby kształtowały wysokość składek zgodnie ze swoją wewnętrzną polityką. Na to, ile zapłacisz za OC, wpływa wiele czynników. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:

  • model i markę pojazdu,

  • rok produkcji,

  • stan techniczny,

  • moc i pojemność silnika,

  • rodzaj napędu,

  • wiek i doświadczenie właściciela,

  • historię ubezpieczenia,

  • miejsce zamieszkania.

Koszt ubezpieczenia samochodowego OC może być więc bardzo różny. W przypadku tej polisy najlepszym rozwiązaniem jest zakup najtańszego wariantu. Dzięki temu nie będziesz przepłacać, a zapewnisz sobie taką samą ochronę, jak gdybyś wybrał droższą ofertę.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Poniżej znajdziesz przykładowe kalkulacje ubezpieczenia OC dla osób w różnym wieku, które zamieszkują inne regiony Polski oraz chcą kupić polisę dla konkretnych modeli samochodów. Dzięki nim przekonasz się, ile możesz zaoszczędzić, jeśli porównasz co najmniej kilka ofert różnych ubezpieczycieli. Możesz to zrobić wygodnie i szybko, korzystając z funkcjonalnej porównywarki.

Kalkulacja 1.

20-letnia mieszkanka Konina ubezpiecza auto Toyota Yaris z 2019 r. z silnikiem benzynowym 1.0. Prawo jazdy uzyskała w 2023 r. i to jest jej pierwsza polisa. 

W tym przypadku składka OC jest wysoka ze względu na młody wiek oraz brak doświadczenia właścicielki pojazdu. Jednak nawet ta symulacja pokazuje, jak dużo można zaoszczędzić na polisie, jeśli porównasz co najmniej kilka różnych propozycji.

Kalkulacja 2.

45-letni mieszkaniec Łęcznej ubezpiecza auto Seat Leon z 2021 r. z silnikiem benzynowym 1.0. Prawo jazdy uzyskał w 1990 r. i to jest jego kolejna polisa. Do tej pory jeździł bezpiecznie i nie spowodował żadnej szkody.

Na powyższym przykładzie doskonale widać, jak wiek i doświadczenie właściciela pojazdu wpływają na wysokość składki OC. Dzięki bezpiecznej jeździe można zgromadzić zniżki, które znacząco obniżają składkę.

Jak korzystać z kalkulatora OC?

Aby przekonać się, ile zapłacisz za swoje ubezpieczenie, zrób kalkulacje składki w kalkulatorze OC na rankomat.pl. Dzięki temu dowiesz się, jaką kwotę możesz zaoszczędzić. Korzystanie z tego narzędzia jest bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy, że uzupełnisz niezbędne informacje dotyczące zarówno Ciebie, jak i Twojego samochodu. Algorytmy przeszukają dostępne oferty i przedstawią Ci je w formie zestawienia. Będziesz mógł sortować poszczególne propozycje według wybranych przez siebie filtrów. Jeśli któraś z ofert szczególnie przypadnie Ci do gustu, możesz od razu kupić ją bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji lub odpowiedzi na nurtujące pytania, skontaktuj się z wykwalifikowanym doradcą.

Tanie ubezpieczenie OC – podsumowanie

Polisa OC wcale nie musi być droga, jeśli skorzystasz z kalkulatora ofert i wybierzesz najtańszą propozycję. W przypadku tego ubezpieczenia nie musisz przepłacać i kupować najdroższego wariantu, gdyż nie zapewni Ci on lepszej ochrony czy wyższego odszkodowania. Inaczej wygląda sytuacja z dobrowolnymi polisami, takimi jak AC, NNW czy Assistance. Wspomniana porównywarka pomoże Ci znaleźć także nieobligatoryjne ubezpieczenia dopasowane do konkretnych potrzeb i oczekiwań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl