Spis treści
Tylu obcokrajowców usłyszało zarzuty
Premier Donald Tusk poinformował na platformie X, że otrzymał od szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka informacje o działaniach służb wobec zagranicznych gangów. Szef rządu podkreślił, że dokonano licznych zatrzymań, a teraz czas na deportacje.
W odpowiedzi na wpis premiera szef MSWiA Tomasz Siemoniak napisał, że „od początku 2025 roku 2616 obcokrajowców usłyszało zarzuty popełnienia przestępstw w Polsce”.
„W ramach akcji Policji i Straży Granicznej 13-14 lutego zatrzymano 1474 osoby, a wobec 398 cudzoziemców wszczęto procedurę wydalenia z Polski. Przez następne dni Policja prowadziła kolejne zdecydowane i intensywne działania wymierzone w próbujące się organizować na terenie Polski zagraniczne grupy przestępcze” – napisał minister.
Akcja służb
Służby informowały, że w dwudniowych działaniach wzięło udział ponad 26 tys. policjantów i tysiąc funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy w całym kraju sprawdzili 32 136 adresów i miejsc, gdzie zatrzymano 1 474 osób poszukiwanych. Wśród zatrzymanych byli zarówno podejrzani lub oskarżeni o popełnienie przestępstw, jak i skazani na kary pozbawienia wolności, w tym za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel narkotykami, oszustwa i kradzieże z włamaniem. Wśród zatrzymanych byli również obcokrajowcy.
Straż Graniczna przekazała, że w czasie akcji funkcjonariusze tej formacji przeprowadzili ponad 2,4 tys. kontroli legalności pobytu obcokrajowców, a w ich efekcie wszczęto prawie 400 postępowań o zobowiązanie cudzoziemców do powrotu. 180 postępowań dotyczyło obywateli Ukrainy, a blisko 60 cudzoziemców z Gruzji i tylu samo z Kolumbii.
Głównym powodem wszczętych postępowań - jak informowała Straż Graniczna - był nielegalny pobyt cudzoziemców. W trzech przypadkach zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Co o przestępczości cudzoziemców w Polsce mówią statystyki?
Wcześniej, 11 lutego, szef MSWiA Tomasz Siemoniak przekazał, że – według statystyk – w 2024 roku wśród wszystkich podejrzanych o popełnienie przestępstwa w Polsce 5 proc. stanowili obcokrajowcy oraz, że ta liczba „jest dostatecznie duża, żeby zajmować się tym w sposób szczególny”. Zaznaczył, że w największym stopniu zagrożone wszelką przestępczością są największe aglomeracje.
Dopytywany wówczas o elementy przeciwdziałania przestępczości obcokrajowców szef MSWiA powiedział, że plan przygotowywany we współpracy z ministrem sprawiedliwości „zakłada twarde działanie wszystkich służb, wzmocnienie pionu kryminalnego w policji”, a wszystkie narzędzia do walki z przestępczością są dostępne i działania można podjąć od razu.
Źródło:
