Spis treści
Materiał tekstowy „zawierał szczegóły operacyjne nadchodzących ataków na wspieranych przez Iran rebeliantów Huti w Jemenie, w tym informacje o celach, broni, którą USA miałyby rozmieścić, i sekwencję ataków” – podał redaktor naczelny „The Atlantic” Jeffrey Goldberg.
Postronna osoba w posiadaniu tajnych informacji
Stany Zjednoczone przeprowadzały ataki powietrzne na Huti od czasu, gdy grupa bojowników zaczęła atakować statki na Morzu Czerwonym w listopadzie 2023 r. Zaledwie dwie godziny po tym, jak Goldberg dostał szczegóły operacji 15 marca, USA rozpoczęły ataki powietrzne na cele Huti w Jemenie.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego bada, w jaki sposób dziennikarz został dodany do łańcucha w czacie grupowym Signal. Oprócz Sekretarza Obrony Pete'a Hegsetha, w skład grupy wchodzili wiceprezydent JD Vance, Sekretarz Stanu Marco Rubio i Tulsi Gabbard, dyrektor wywiadu narodowego.

Goldberg mówił, że dostał zaproszenie do Signal od Mike'a Waltza, doradcy Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, który też był na czacie grupowym.
Obrzucanie błotem zamiast pełnych wyjaśnień
Hegseth w swoich pierwszych komentarzach zaatakował Goldberga, nazywając go „oszukańcem” i „zdyskredytowanym tak zwanym dziennikarzem”, nawiązując do wcześniejszych krytycznych doniesień na temat Trumpa w tej publikacji.
Nie wyjaśnił jednak, dlaczego Signal był używany do omawiania tajnych operacji ani w jaki sposób Goldberg znalazł się na liście odborców wiadomości.
„Nikt nie wysyłał planów wojennych i to wszystko, co mam nic do powiedzenia na ten temat” — mówił Hegseth.
Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt mówiła, że prezydent nadal ma „największe zaufanie” do Waltza i zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego.
Wcześniej Trump powiedział reporterom: „Nic o tym nie wiem. Mówicie mi o tym po raz pierwszy”. Dodał, że The Atlantic „nie jest niczym w rodzaju magazynu”.