Spis treści
PRZYSTANEK ŚLĄSK. Druga edycja wkrótce w Warszawie
W tym roku podczas PRZYSTANKU ŚLĄSK publiczność zapozna się z tym, co z lokalnej, śląskiej kultury najciekawsze, najmocniej frapujące, najbardziej charakterystyczne i wzbudzające najwięcej emocji. Wrzesień i październik 2023 roku przyniosły około 60 wydarzeń realizowanych w kilkunastu miejscach województwa śląskiego.
„Śląskość jest bardzo pojemna”
Podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, mówił, że „śląskie tematy świetnie rezonują w całej Polsce”. – Pomyśleliśmy, że warto by było publiczności w Warszawie pokazać kilka ważnych dla nas przedstawień (…) oraz co intrygującego jest w śląskiej kulturze, co mogłoby spowodować, żeby widzowie w Warszawie zechcieli zanurzyć się w śląskości. Śląskość jest bardzo pojemna, wielokulturowa, związana z tym, że historia tego miejsca, jest niezwykła – dodał.
Z kolei Roman Osadnik, dyrektor Teatru Studio, podkreślił, że PRZYSTANEK ŚLĄSK to kolejny etap współpracy między teatrami. – To trzecie wspólne wydarzenie, które planujemy. Mam nadzieję, że będzie ono momentem, w którym będą mogli państwo zapoznać się z kulturą teatralną w wykonaniu artystów ze Śląska – powiedział.
Elżbieta Baron, zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych Narodowego Centrum Kultury wskazała, że „dla NCK ważna jest każda kultura, która jest dobra jakościowa, która składa się na kulturę polską”. – Nie jesteśmy jednolici, jesteśmy różnorodni i ta różnorodność, którą przez najbliższy czas będziemy mogli obserwować, zanurzać się w niej przez najbliższe dni, jest sensem istnienia i działania takiej instytucji, jak nasza – mówiła.
„Śląsk trzeba tłumaczyć Polsce”
Aktor Olgierd Łukaszewicz podczas konferencji prasowej, przypomniał, że „nie mamy festiwali z Podlasia, nie mamy z Wielkopolski, nawet z Kaszub, którzy mają swój język, nie przyjeżdżają do Warszawy, nie pokazują swojej odrębnej kultury, z czego wynika, że Śląsk trzeba tłumaczyć Polsce”.
Pisarka Anna Dziewit-Meller mówiła natomiast, że chciałaby, aby Polska bardziej interesowała się Śląskiem. – Uważam, że jesteśmy niezrozumiani. Zastanawiam się tylko, na ile sami staramy się dotrzeć, a na ile „wpychamy” się ze swoim przekazem – powiedziała. Dodała, że bardzo się cieszy, że takie inicjatywy, jak PRZYSTANEK ŚLĄSK, mają miejsce.
Spektakle i inne wydarzenia kulturalne w ramach PRZYSTANKU ŚLĄSK
W ramach wydarzenia PRZYSTANEK ŚLĄSK w Teatrze Studio w Warszawie, widzowie będą mogli obejrzeć:
28 września – „Mianujom mie Hanka” – brawurowy monodram Grażyny Bułki na podstawie poruszającego tekstu Alojzego Lyski, grany m.in. w Sejmie RP i w Parlamencie Europejskim.
29 września – „Cholonek” – kultowy śląski tekst Janoscha w reżyserii Mirosława Neinerta i Roberta Talarczyka, grany przy kompletach publiczności od 20 lat.
30 września – „Byk” – zagrany już ponad 120 razy monodram Roberta Talarczyka na podstawie odważnego tekstu Szczepana Twardocha, prezentowany w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie, w każdym z tych miejsc budzący odmienne emocje.
1 października – „Piąta strona świata” – wielokrotnie nagradzana teatralna adaptacja debiutanckiej powieści Kazimierza Kutza, którą znany reżyser pisał przez piętnaście lat, a wydał w przededniu swoich osiemdziesiątych pierwszych urodzin.
2 października – „Kopidoł” – tragikomiczna opowieść o losach wielopokoleniowej rodziny, której codzienność zakłóca śmierć seniora rodu; wykorzystano w niej obrzędy pogrzebowe, które jeszcze do niedawna kultywowano na Śląsku, a także stare pieśni pogrzebowe śpiewane w domach.
3 października – „Skazany na bluesa” – uwielbiana przez publiczność opowieść o życiu Ryśka Riedla i zespole Dżem – niezapomniane piosenki, grająca na żywo kapela i klimat śląskich malarzy naiwnych przenoszą nas w świat przyjaźni, miłości, muzyki i… walki o życie.
4 października – Daria ze Śląska – wokalistka i songwriterka, laureatka Fryderyków za fonograficzny debiut roku oraz za album roku indie pop, a także Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego; łączy brzmieniową różnorodność z intymnymi tekstami pełnymi popkulturowych odniesień.
4, 5, 6 października – „Godej do mie” – intymny spektakl, którego akcja rozgrywa się w autentycznych hotelowych wnętrzach – to opowieść o dwójce ludzi, którzy zamknięci w luksusowej przestrzeni zmagają się z traumą i demonami przeszłości.
7 października – Projekcja filmu z lektorem po śląsku plus panel dyskusyjny.
8 października – Kilar & Wesołowski industrialnie – czy da się zrozumieć Śląsk poprzez muzykę? Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod batutą Adama Wesołowskiego udowodni, że tak. Warszawska publiczność będzie miała okazję wysłuchać niezwykłego koncertu „Kilar & Wesołowski industrialnie”.