Uchwała Rady Politycznej PiS w sprawie naruszania praw religijnych w Polsce
W sobotę w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego m.in. dokonano wyboru nowego sekretarza generalnego partii, a także podjęto decyzję o połączeniu z Partią Republikańską. Formacja Jarosława Kaczyńskiego przyjęła także szereg uchwał. Jedna z nich dotyczy naruszania praw religijnych w Polsce. Pretekstem do tego był wtorkowy incydent w Sejmie z udziałem posła Konfederacji Grzegorza Brauna.
W przyjętej uchwale Rada Polityczna PiS podkreśliła, że "Polacy stanowią naród, którego tradycje demokratyczne i umiłowanie wolności są jednymi z najstarszych i najsilniejszych we współczesnej Europie".
"W tradycji tej fundamentem jest poszanowanie prawa do swobody wyznawania religii i szacunek dla praktyk religijnych. Polska jest i była domem dla wszystkich jej obywateli - niezależnie od różnic w pochodzeniu, wyznawanej wiary i tożsamości narodowej. W naszym kraju nie może być miejsca na zachowania antychrześcijańskie, rasistowskie i ksenofobiczne" – dodano.
Odpowiedzialność marszałka i prezydium Sejmu. "Stworzyli przestrzeń, w której ten skandal był możliwy"
Wyrażając oburzenie wobec ostatnich wydarzeń w Sejmie, które - jak oceniono - miało wyraźnie antysemicki charakter, politycy PiS wezwali Prezydium Sejmu do wyciągnięcia wniosków w sprawie działania i organizacji prac parlamentu. Według nich, odpowiedzialność za zakłócenie uroczystości związanych ze Świętem Chanuki nie może sprowadzać się tylko do karania bezpośredniego sprawcy tego skandalicznego wydarzenia.
"Odpowiedzialność ta obciąża także Marszałka Sejmu i członków Prezydium Sejmu, którzy obniżając powagę i autorytet Parlamentu, stworzyli przestrzeń, w której ten skandal był możliwy" – czytamy.
"Publiczne łamanie granic przyniosło skutek w postaci zakłócenia obrzędu religijnego w Sejmie"
W dalszej części podkreślono, że w Polsce jako kraju o kulturze zakorzenionej w chrześcijańskim dziedzictwie narodu nie może dochodzić do zakłócenia uroczystości religijnych, w tym żałobnych oraz obrażania pamięci o zmarłych.
Tu pojawiły się zarzuty pod adresem polityków obecnej większości parlamentarnej, którzy - jak wskazano - "niejednokrotnie dopuszczali się szydzenia z praktyk religijnych i czczenia pamięci zmarłych". "Wspierające ich bojówki czynnie zakłócały uroczystości żałobne poświęcone pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. To publiczne łamanie granic określonych przez nasza kulturę a także przez nakaz poszanowania konstytucyjnie zagwarantowanych praw obywatelskich, przyniosły dziś skutek w postaci zakłócenia obrzędu religijnego w Sejmie" – zauważono.
Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości w końcowej części uchwały stanowczo potępiła wszelkie działania wymierzone w wolność i tradycje religijne przyjęte w Polsce, a także konstytucyjnie zagwarantowane prawa obywatelskie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
