Stopy procentowe bez zmian. To szósta z rzędu taka decyzja RPP
Narodowy Bank Polski podał, że informacja o posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zostanie opublikowana w środę o godz. 16.00 na stronie internetowej banku centralnego.
Na poprzednim posiedzeniu zakończonym 8 lutego br. Rada Polityki Pieniężnej również nie zmieniła stóp procentowych. Tym samym główna stopa NBP, referencyjna, pozostała na poziomie 6,75 proc., stopa lombardowa - 7,25 proc., a stopa depozytowa - 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli utrzymała poziom 6,8 proc. a stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc.
To szósty miesiąc z rzędu bez decyzji o zmianie stóp procentowych.
"Umiarkowanie dobra" wiadomość. Którzy kredytobiorcy zapłacą mniej?
Jak ocenia Marcin Krasoń, Growth Manager Otodom Analytics, pozostawienie stóp procentowych bez zmian to umiarkowanie dobra wiadomość dla osób, które spłacają kredyt hipoteczny lub chciałyby go zaciągnąć. – Oczywiście nie tak dobra, jak obniżka, ale o tej póki co nie ma mowy – podkreśla.
– Pozostawienie stóp bez zmian nie powinno znacząco wpłynąć na stawki WIBOR decydujące o oprocentowaniu kredytów hipotecznych. Po szczycie z początku listopada wskaźniki spadły w grudniu i styczniu o ok. 80 (WIBOR 6M) i 60 (WIBOR 3M) punktów bazowych i od prawie dwóch miesięcy utrzymują się na stabilnych poziomach – tłumaczy ekspert.
– Pomimo stabilizacji stóp procentowych i stawek WIBOR część osób spłacających hipoteki może się jeszcze spodziewać obniżki raty kredytowej. W przypadku większości kredytów aktualizacja oprocentowania następuje co 3 lub 6 miesięcy. Kredytobiorcy z drugiej grupy, którzy mieli pecha i mają dziś oprocentowanie wyliczane na początku listopada dostaną w maju nowy harmonogram spłaty, a raty na nim będą niższe od poprzednich o 5-6 proc. – dodaje Marcin Krasoń.

i.pl, PAP
Źródło: