Radni z Koszalina za upamiętnieniem 125. rocznicy urodzin Marii Pileckiej

PAP
Dyrektor Aleksander Majorek (w środku) oraz Maria Pilecka podczas jubileuszu 10-lecia istnienia WiMBP w Koszalinie, 1957 r.
Dyrektor Aleksander Majorek (w środku) oraz Maria Pilecka podczas jubileuszu 10-lecia istnienia WiMBP w Koszalinie, 1957 r. Koszalińska Biblioteka Publiczna
Rada Miejska w Koszalinie w czwartek przyjęła stanowisko dotyczące upamiętnienia 125. rocznicy urodzin Marii Pileckiej, pierwszej bibliotekarki Koszalina, siostry rotmistrza Witolda Pileckiego.

Uchwała w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Miejskiej w Koszalinie dotyczącego upamiętnienia 125. rocznicy urodzin Marii Pileckiej, pierwszej bibliotekarki Koszalina, została przyjęta 26 głosami. Jeden radny był nieobecny.

Dokument został skierowany pod obrady z inicjatywy klubu radnych „Wspólny Koszalin” - który w uzasadnieniu do uchwały poinformował, że „pragnie kontynuować podjętą w roku 2021 roku inicjatywę upamiętniania pionierów Koszalina, którzy swoją pracą i życiem zasłużyli na popularyzowanie ich sylwetek z okazji np. jubileuszowych rocznic urodzin”. W ocenie klubu taką osobą jest pierwsza bibliotekarka Koszalina Maria Pilecka.

Treść uchwały wraz z jej załącznikiem, będącym życiorysem Pileckiej, odczytała radna Bożena Kaczmarek.

Maria Pilecka herbu Leliwa urodziła się 29 stycznia 1899 roku w majątku Starojelnia koło Nowogródka. Po zakończeniu II wojny światowej dzieliła losy Kresowiaków. W lipcu 1945 roku wraz z siostrą Wandą, jej mężem i synem Andrzejem przyjechała do Koszalina. Wspólnie zamieszkali w skromnym domku przy ulicy Karola Szymanowskiego, przyznanym rodzinie jako rekompensata za mienie pozostawione na Litwie.

W lipcu 1946 roku została powołana Powiatowa Biblioteka Publiczna w Koszalinie, której kierownikiem od 1 sierpnia 1946 roku została Maria Pilecka. Ukończyła kurs dla początkujących bibliotekarzy w Szczecinie, w 1949 roku zdała egzamin w Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie, by potem zorganizować szkolenia swoich pracowników.

Pilecka za pośrednictwem Komisji Opieki nad Książką, zgromadzone poniemieckie zbiory, w tym książki naukowe, porzucone w piwnicach i na strychach, które ochroniła przed zniszczeniem, przekazała w skrzyniach do Biblioteki Narodowej w Warszawie i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Pilecka, jak podano w załączniku do uchwały, podjęła się „niezwykle trudnego zadania organizacji bibliotek, które na ziemi koszalińskiej trzeba było organizować od podstaw, dlatego ukształtował się tutaj typ bibliotekarza – popularyzatora i organizatora czytelnictwa”.

Ponadto, dzięki staraniom Pileckiej Powiatowa Biblioteka w Koszalinie otrzymała przestronne pomieszczenia przy ul. Bolesława Chrobrego. Pilecka uczyła pracowników „ciekawych form pracy, ukazywała mądrość i piękno zawarte w pisanym słowie ojczystej mowy”. Była organizatorką i aktywną członkinią Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Koszalinie.

Pilecka była jedyną żywicielką rodziny, z którą zamieszkała w Koszalinie. Pomagała również dzieciom osieroconym przez brata - rotmistrza Witolda Pileckiego. Dorabiała do pensji bibliotekarza korepetycjami z języka ojczystego i języków obcych: rosyjskiego, niemieckiego i francuskiego. Tłumaczyła urzędowe pisma z języka niemieckiego.

Po przejściu na emeryturę w 1965 roku przez wiele lat pracowała w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Koszalinie w niepełnym wymiarze godzin. Za niestrudzoną, wieloletnią pracę w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Koszalinie odznaczono Marię Pilecką Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od pierwszych dni pobytu w Koszalinie Pilecka prowadziła zapiski kronikarskie i „Sagę Rodu Pileckich”. Zachęcała do prowadzenia kronik pracujące z nią bibliotekarki.

Pilecka, co można przeczytać w załączniku do uchwały, „była wrażliwa na ludzkie cierpienia, kochała młodzież. Wokół siebie stwarzała atmosferę spokoju i dobroci”.

Maria Pilecka zmarła 9 maja 1991 roku w wieku 91 lat. Została pochowana na koszalińskim cmentarzu komunalnym, żegnana przez bliskich, licznych bibliotekarzy, przyjaciół i czytelników. (PAP)

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl