Radosław Sikorski komisarzem Unii Europejskiej do spraw obronnych?

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Radosław Sikorski wkrótce może objąć ważne stanowisko w strukturach Unii Europejskiej. Taką funkcję chce utworzyć Ursula von der Leyen, która zamierza ubiegać się o kolejną kadencję w Komisji Europejskiej. Do pogłosek odniósł się m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz.

Radosław Sikorski komisarzem UE?

Z różnych stron napływają głosu jakoby Radosław Sikorski niebawem miał otrzymać jedno z ważnych stanowisk w strukturach europejskich władz. O sprawie jako pierwsza poinformowała "Gazeta Wyborcza" przedstawiając plany Ursuli von der Leyen.

"Ursula von der Leyen, która zapewne w przyszłym tygodniu ogłosi zamiar ubiegania się o drugą pięcioletnią kadencję przewodniczącej Komisji Europejskiej, rozważa powołanie odrębnego komisarza ds. obronnych" - podała "Gazeta", sugerując, że stanowisko miałby objąć obecny minister spraw zagranicznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Doniesienia te są komentowane przez polityków, jak również internautów. Odniósł się do nich nawet obecny wicepremier w rządzie Donalda Tuska, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Radosław Sikorski ma wszelkie predyspozycje, by pełnić jedne z najważniejszych funkcji w Europie i na świecie" - powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej, zaznaczając, że do wyborów do Parlamentu Europejskiej jeszcze długa droga, więc i do rozdzielania stanowisk również.

Kiedy wybory do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowano w dniach 6-9 czerwca 2024 roku. Wtedy zapadną wszelkie rozstrzygnięcia.

Daty te obowiązują na mocy unijnej ordynacji wyborczej, która określa, że wybory do PE odbywają się co pięć lat, od czwartku do niedzieli, zwykle w pierwszym pełnym tygodniu czerwca.

Władze państw członkowskich ustalą następnie, zgodnie ze swoimi odpowiednimi ramami prawnymi i konstytucyjnymi, datę lub daty w okresie od 6 do 9 czerwca 2024 roku, kiedy będą przeprowadzać głosowanie w swoim kraju.

Parlament Europejski i Rada UE uzgodniły zmniejszenie liczby posłów z 751 do 705, po odejściu 73 posłów brytyjskich, w momencie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE

Podział mandatów określono w traktatach Unii Europejskiej. Państwa o większej liczbie ludności mają więcej mandatów niż mniejsze państwa, które jednak otrzymują więcej mandatów, niż wynikałoby to z rygorystycznie zastosowanej zasady proporcjonalności. System ten nazywany jest zasadą „degresywnej proporcjonalności”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl