W piątek (8.11) w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się spotkanie z udziałem ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Prezydencja.pl, zainicjowanego przez ministra w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Radosław Sikorski w Gdańsku
Polska prezydencję rozpocznie 1 stycznia 2025 roku, a ta potrwa do czerwca przyszłego roku. Sikorski podczas cyklu spotkań przybliża jakie plany na prezydencję ma polski rząd, oraz czym powinna zająć się Rada Europejska. Spotkanie rozpoczęło się od nawiązania do historii Gdańska z ostatnich 40 lat.
Gdańsk jest stolicą polskiej wolności - tak na wstępie wypowiedział się Radosław Sikorski
Szef polskiego MSZ odpowiedział również na pytania związane z bieżącą polityką. Głównymi poruszanymi tematami były te odnoszące się do sytuacji geopolitycznej po wyborach prezydenckich w USA.
Nie zabrakło też pytań o ewentualne kandydowanie Radosława Sikorskiego o urząd prezydenta RP.
- Z pozycji prezydenta mógłbym być skuteczniejszy w przekazywaniu polskich argumentów opinii publicznej całego świata. Taką bym widział moją wartość dodaną - stwierdził Sikorski, odpowiadając na pytanie, jakim byłby prezydentem.
Zdaniem ministra nie nastąpi duża zmiana w relacjach dyplomatycznych pomiędzy polskim a amerykańskim rządem. Sikorski zaznaczył, że strona polska jest związana ze Stanami Zjednoczonymi wieloma umowami, które są w mocy (kontrakty ws. uzbrojenia, inwestycje energetyczne). Minister zaznaczył też, jak istotną rolę pełni rząd w sprawie kryzysu uchodźczego na naszej wschodniej granicy. Jego zdaniem obecne działania podejmowane przez polskie władze są humanitarne.
Zmiana w Białym Domu. Co z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu?
Na pytanie Dziennika Bałtyckiego ws. kontynuowania prac budowlanych elektrowni jądrowej w Choczewie powiedział, że zmiany administracyjne nie są znaczącym elementem w tej kwestii.
- Pomysł budowy elektrowni jądrowej narodził się podczas jednej z wizyt prezydenta Dudy jeszcze u prezydenta Trumpa. Nie widzę powodów, dla których miałaby nastąpić jakaś zmiana - powiedział Radosław Sikorski.
W trakcie spotkania minister Sikorski mówił też o istocie samorządów. Sam zaznaczył, że jednostki samorządu terytorialnego powinny być bardziej autonomiczne i niezależne od rządów. Na pytanie o ewentualne podpisanie ustawy metropolitalnej gdyby to on był prezydentem, nie odpowiedział wprost, jednak zasugerował, że podjąłby taką decyzję.
- Uważam, że wetowanie to jest ostateczność. Sejm wyłoniony w demokratycznych wyborach ma swój mandat, więc prezydent powinien wetować w określonych wypadkach. Chcę uświadomić, że jestem z Bydgoszczy i my z Toruniem mamy podobne ambicje - powiedział Radosław Sikorski.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!
