Paweł Królikowski: o takich aktorach się nie zapomina
Mijają dwa lata od śmierci wybitnego aktora Pawła Królikowskiego. Artysta zmarł w wieku 58 lat po walce z chorobą. Królikowski w 2015 przeszedł zabieg usunięcia tętniaka mózgu, a cztery lata później został poddany kolejnej operacji z powodu guza mózgu. Media informowały o jego problemach ze zdrowiem, ale wiadomość o śmierci aktora była dla wielu ogromnym szokiem. O tym, że był nieodżałowanym artystą świadczą odegrane przez niego role w teatrze, filmach i serialach. Paweł Królikowski pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej.
Kochający mąż i ojciec
Paweł Królikowski pochodził ze Zduńskiej Woli. Już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie aktorstwem. Chodził na zajęcia teatralne do Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli. Pisał wiersze i scenariusze. W 1987 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim filii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. To właśnie na egzaminach do wrocławskiej uczelni poznał Małgorzatę Ostrowską- Królikowska, z którą ożenił się w 1988 roku. Aktorska para doczekała się piątki dzieci: Antoniego, Jana, Ksawerego, Julii i Marceliny. Paweł Królikowski nie doczekał się przyjścia na świat wnuków. We wrześniu 2019 roku na świat przyszedł jego wnuk Józef (syn Joanna Jarmołowicz i Jana Królikowskiego). Kilka dni temu na świecie pojawi się syn Antoniego Królikowskiego i jego żony Joanny Opozdy, który otrzymał imię Vincent.
Aktor był cenił sobie życie rodzinne. Wdowa po nim bardzo często wspomina męża. Ostatnio na jej Instagramie pojawił się wiersz autorstwa Małgorzaty Hillar, który aktorka zadedykowała zmarłemu mężowi.
Gdybyś był blisko
dałabym ci
tę pierwszą poziomkęMówiłabym
Weź najmilszy
to jest kropla słońcaTy jesteś daleko
a poziomka ma kształt
łzy
Największe role Pawła Królikowskiego
Pierwszą rolą ekranową aktora był chuligan w filmie dla dzieci i młodzieży "Dzień kolibra" z 1984 roku. W 1987 związał się z Teatrem Studyjnym'83 im. Juliana Tuwima w Łodzi, w którym pracował przez 3 lata. Jego największą rolą była kreacja w "Helu".
Widzowie pokochali Pawła Królikowskiego za rolę Kusego w "Ranczo". Zagrał także m.in. w "Czwartej władzy", "Na dobre i na złe" czy "PitBull". W latach 2014–2019 zasiadał w jury programu rozrywkowego Polsatu "Twoja twarz brzmi znajomo".
Był inicjatorem i dyrektorem artystycznym Festiwalu Kultury i Piosenki Polsko-Czeskiej w Kudowie-Zdroju, w 2020 impreza ta została nazwana jego imieniem. 16 kwietnia 2018 został wybrany na prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Rezygnację z tej funkcji złożył kilka dni przed śmiercią.
Aktor spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
