Raport NIK: Jeśli nic się nie zmieni, walka ze smogiem potrwa nawet 100 lat

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Fot. Adam Wojnar/ Polska Press
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący smogu. Jak się okazuje, Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Przy bieżącym tempie działań naprawczych, redukcja zanieczyszczeń może zająć w poszczególnych województwach od 24 do niemal 100 lat.

„Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami” to najważniejszy w tym roku raport z kontroli przeprowadzonej przez NIK - podkreśla prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski. Ostatnia taka kontrola została przeprowadzona cztery lata temu. Od tamtego czasu nie wiele się zmieniło.

Wyniki tegorocznego raportu są zatrważające. NIK stwierdza w nim, że problem smogu dotyczy całego kraju. Na złą jakość powietrza ma wpływ działalność człowieka oraz m.in. warunki meteorologiczne i ukształtowanie terenu.

„Główną przyczyną niedostatecznej jakości powietrza w Polsce jest emisja pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób. Jest to tzw. niska emisja” - czytamy w opracowaniu NIK.

Izba zwraca uwagę na słabą jakość węgla spalanego w starych piecach i jednocześnie podkreśla: przygotowany w lutym przez ministra energii projekt rozporządzenia dotyczący wymagań jakościowych dla paliw stałych zabezpiecza w znacznie większym stopniu interesy lobby węglowego niż dążenie do ochrony Polaków i środowiska naturalnego.

NIK skontrolowała trzy ministerstwa: Środowiska, Energii, Przedsiębiorczości i Technologii, pięć urzędów marszałkowskich, 13 urzędów miast i gmin. „Minister środowiska nie podejmował aktywnych, adekwatnych do skali problemu, działań na rzecz kształtowania polityki ochrony powietrza w kraju oraz zapewnienia właściwego funkcjonowania niektórych elementów systemu ochrony powietrza” - podkreślono. Podobne zarzuty padły pod adresem ministra energii.

Oberwało się też samorządowcom. Okazuje się, że turyści w latach 2014-2016 zapłacili prawie 100 milionów złotych w ramach tzw. opłaty klimatycznej za odpoczywanie w miejscowościach, które... nie spełniają standardów jakości powietrza.
Ponadto NIK zauważa, że krajowy system ochrony powietrza jest bardzo złożony przez co niezwykle trudno skoordynować działania wszystkich uczestników systemu.

Jakość powietrza jest związana także z obszarem Polski. Generalnie najgorzej jest na południu Polski, a najlepiej w pasie północnym.

Analizując liczbę dni w ciągu roku (2017) kiedy przekroczone było stężenie pyłów PM10 mogących docierać do górnych dróg oddechowych i płuc najgorzej wypada województwo małopolskie, gdzie pomiary były przekroczone przez 76 dni. Drugie miejsce w niechlubnym rankingu zajęło woj. śląskie - 72 dni, a trzecie łódzkie i opolskie (58 dni). Lepiej jest w województwach w centralnej Polsce, gdzie normy były przekraczane przez ok. 40 dni w roku. Z wszystkich województw najlepiej wypadło podlaskie, gdzie normy były przekroczone tylko przez 11 dni. W pasie nadmorskim normy były niezgodne przez ok. 20 dni.

We wtorek w Opocznie (opolskie) o rządowym programie „Czyste powietrze” ma mówić premier Mateusz Morawiecki.

Polsce grożą kary za smog

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Przerabiać węgiel na koks i stosować go jako znacznie czyściejszy opał (koks prawie nie dymi, oraz nie brudzi tak rak, jak węgiel). kotły też dostosować do palenia koksem, a jeśli ktoś potrafi, to nawt w piecu kaflowym też może zapalić koksem.
A
AG
nauczyc sie pisac po polsku, google translator jednak nie zalatwic wszystkiego i kali zle pisac...Ty sie faszysto niemiecki zajmij problemami w germanskich krajach, rzeszy, Austrii a nie slowianskimi sie interesujesz. Smog mamy od czasow niepamietnych, peowskie pacholki rzeszy mialy cale lata na uszczesliwienie nas swiezym alpejskim powietrzem, niewiele zrobily, wrecz przeciwnie! tego swiezego powietrza brakuje takze na zachodzie, oni tez walcza z mizernym skutkiem...
g
gosc
Są ważniejsze sprawy, np wojen partyjne, wrogowie lojcyzny, smoleńska katastrofa a w najbliższym czasie zamach, to są ważne zeczy, w słowiańskich krajach.
Wróć na i.pl Portal i.pl