Rekordy temperatur na Ziemi. Myślisz, że w Polsce bywa gorąco? Sprawdź, jak potrafi wyglądać prawdziwy upał

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
W niektórych źródłach do dziś można znaleźć informację, że w afrykańskiej Libii odnotowano w 1922 r. najwyższą temperaturę na Ziemi – 58 °C. W 2012 r. drobiazgowe badania wykazały jednak, że w pomiarze z 1922 r. był błąd i rzeczywista temperatura wynosiła wówczas o ok. 7 °C mniej. Przejdź do kolejnych zdjęć, przesuwając je w prawo strzałkami lub gestami ---->
W niektórych źródłach do dziś można znaleźć informację, że w afrykańskiej Libii odnotowano w 1922 r. najwyższą temperaturę na Ziemi – 58 °C. W 2012 r. drobiazgowe badania wykazały jednak, że w pomiarze z 1922 r. był błąd i rzeczywista temperatura wynosiła wówczas o ok. 7 °C mniej. Przejdź do kolejnych zdjęć, przesuwając je w prawo strzałkami lub gestami ---->123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Rekordy temperatur na Ziemi dobitnie pokazują, jak nieprzyjazne warunki potrafią panować czasem na naszej planecie. Sprawdź, gdzie odnotowano największe upały w historii i w których latach było najgoręcej. Prezentujemy zarówno rekordy globalne, jak i te dotyczące obszaru Polski.

Jakie rekordy temperatur odnotowano na Ziemi? Nasza planeta może się poszczycić wieloma punktami, w których termometry wskazują wartości, od których człowiekowi robi się słabo. Wszystkim, którzy doświadczyli upałów w Polsce, polecamy przegląd najgorętszych miejsc na Ziemi. Choć aż trudno w to uwierzyć, w wielu z nich na stałe żyją ludzie.

Zobacz rekordy klimatyczne, czyli najwyższe temperatury na naszej planecie:

Rekordy temperatur na Ziemi – co potrafi nasza planeta?

Na występowanie rekordowych temperatur wpływa kilka czynników. Najważniejszym jest położenie geograficzne – im bliżej równika, tym na ogół jest cieplej. Układ prądów morskich i wiatrów, rzeźba terenu, wulkanizm oraz inne elementy wpływające na lokalny mikroklimat są jednak w stanie sprawić, że temperatura w niektórych miejscach znacznie przekracza standardowe wartości.

Jeśli chodzi o najwyższe średnie roczne temperatury, najcieplejszym miejscem na Ziemi jest pustynny wulkan Dallol w Etiopii, gdzie czasem sięgają one 34,4 °C (rekord padł w latach 1960–1966). W tym usianym wulkanami i gejzerami miejscu nieraz spotyka się upały przekraczające 50 °C, a nawet w najchłodniejszych momentach temperatura nie spada poniżej 23 °C.

Zobacz, gdzie znajdują się najgorętsze miejsca na Ziemi:

Jeżeli wziąć pod uwagę pojedyncze odczyty, rekordy temperatur na Ziemi prezentują się następująco:

  • najwyższa temperatura zmierzona przy gruncie: 70,7 °C (Iran),
  • najwyższa temperatura powietrza: 56,7 °C (Stany Zjednoczone),
  • najniższa temperatura powierzchni śniegu: −98,6 °C (Antarktyda; pomiar satelitarny, nie wszędzie uznawany),
  • najniższa temperatura powietrza: −89,2 °C (Antarktyda).

Zabierz ze sobą świeże jedzenie i picie

kup najtaniej

Yeticool

Yeticool Tx50 50L

2 299,00 zł

kup najtaniej

Peme

Peme Ice-On Io-27l Classic Graphite

269,00 zł

kup najtaniej

Curver

Curver Lodówka Turystyczna 20L Niebieska

80,27 zł

kup najtaniej

Teesa

Teesa TSA5004 24l Niebieska

235,90 zł

kup najtaniej

Yeticool

Yeticool Wx25 26l Biała

1 259,00 zł

kup najtaniej

Bredeco

Bredeco Mini 4L Biała BCMF-4L-W

305,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Wiele ciekawych rekordów odnotowali też meteorologowie, którzy mierzyli zmiany temperatury w czasie. Na szczególną uwagę zasługuje najszybszy odnotowany wzrost temperatury – 22 stycznia 1943 r. w amerykańskim Spearfish wzrosła ona z −20 °C do 7 °C w ciągu zaledwie dwóch minut.

Nie sposób też nie wspomnieć o najdłużej trwającej fali upałów w historii. Począwszy od 30 października 1923 r., w australijskim Marble Bar przez 162 dni utrzymywały się temperatury przekraczające 37,8 °C.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tępy Wsion

Dolina Śmierci, 56,7 °C

no nieźle, byłem raptem dwa razy i było daaaaaleko do tego, dobre 10 st C, pewnie dlatego że w kwietniu i wrześniu czyli daleko poza sezonem, ale tak czy inaczej przy wysokich temperaturach wilgotność tam w zasadzie żadna, przez co wcale jej nie czuć i takie 45 st C tam to nic przy 30 w Long Beach, Santa Monica czy np. Miami, albo Key West, a nawet w takim Chicago co to nad owszem ciut większym jeziorkiem leży...

Wróć na i.pl Portal i.pl