Morawiecki z USA
Z wizytą w Stanach Zjednoczonych przebywa premier Mateusz Morawiecki. Jeszcze we wtorek spotka się z wiceprezydent USA Kamalą Harris. W kolejnych dniach spotka się m.in. z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.
To kolejne spotkanie na wysokim szczeblu między Polską a USA. Dwa razy w ciągu niecałego roku z wizytą w Polsce był prezydent Joe Biden. Wizyty składali także m.in. wiceprezydent Kamala Harris, sekretarz obrony Lloyd Austin oraz spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.
Polsko-amerykańskie relacje najlepsze w historii?
Radosław Fogiel, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych pytany przez i.pl o to, jak ocenia relacje między Polską a USA odpowiedział, że na pewno bez przesady można powiedzieć, że są one najlepsze po 1989 roku oraz najbardziej intensywne.
– Wyrazem jest chociażby wizyta premiera Morawieckiego, wpisująca się w całą serię wzajemnych wizyt polityków amerykańskich z prezydentem na czele w Polsce oraz polityków polskich w Stanach Zjednoczonych – podkreślił.
Poseł PiS zaznaczył, że współpraca transatlantycka rozwija się bardzo dobrze, a także w zakresie bezpieczeństwa i stałej współpracy wojskowej, czego – jak powiedział – doskonałym przykładem jest dzisiejsza odprawa wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka z pilotami technikami, którzy już niedługo rozpoczną szkolenia na samolotach F-35 w Stanach Zjednoczonych. – Współpraca rozwija się także w kategoriach energetycznych – dodał.
Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych zwrócił także uwagę na wsparcie Ukrainy w obronie przeciwko rosyjskiej agresji oraz kluczową rolę Polski. – Polska jest liderem regionu i Stany Zjednoczone to widzą i doceniają – mówił.
– Wizyta jest naturalną kontynuacją bardzo dobrych relacji między Polską a USA – zauważył.
Jakie oczekiwania co do wizyty?
Dopytywany, czy ma jakieś oczekiwania co do wizyty premiera Morawieckiego w USA i czy padną podczas niej jakieś konkrety, Radosław Fogiel powiedział, że z punktu widzenia Polski i polskiego bezpieczeństwa, tematy są stałe.
– Opowiadamy się za wzmocnieniem wschodniej flanki. Przed nami szczyt NATO w Wilnie. Zależy nam, żeby zapisy przyjęte podczas szczytu Madrycie deklaracje, stały się realne, żeby z papieru przelać na konkretne działania. Zależy nam na większej obecności amerykańskich żołnierzy na wschodniej flance. Zależy nam na ciągłym wsparciu dla Ukrainy, bo to jest też kwestia kluczowa z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa. Są też tematy bezpieczeństwa energetycznego – mówił.
Zdaniem Radosława Fogla na pewno pojawią się także tematy w kontekście niedawnej wizyty prezydenta Macrona. – Pojawią się także zapewne kwestie dalekowschodnie oraz roli Europy i Polski w globalnej układance – powiedział.
– Można dodać – pół żartem, pół serio – że na pewno nie pojawi się jeden temat, który pojawiał się przez lata, a wręcz przez dziesięciolecia wizyt polskich polityków w Stanach Zjednoczonych. Nie pojawi się temat wiz, bo za rządu Prawa i Sprawiedliwości ten temat w końcu zniknął z agendy polsko-amerykańskiej. Polacy już nie potrzebują wiz, żeby do Stanów Zjednoczonych polecieć. Coś, co było świętym Graalem wielu, wielu rządów, zostało przez Prawo i Sprawiedliwość doprowadzone do szczęśliwego finału – przypomniał.

lena