Rezygnujemy z wakacji 2022. Jednym z powodów są coraz większe problemy z połączeniami lotniczymi, ale to nie główne przyczyny

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Obserwujemy także obawy przed lataniem wynikające z wojny w Ukrainie oraz z problemami z płynnością w zakresie obsługi ruchu lotniczego w Europie – komentuje ekspertka.
– Obserwujemy także obawy przed lataniem wynikające z wojny w Ukrainie oraz z problemami z płynnością w zakresie obsługi ruchu lotniczego w Europie – komentuje ekspertka. Lucyna Nenow/ Polska Press
W Polsce narastają obawy przed dalszym wzrostem cen artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku, czyli paliwa, żywności, energii elektrycznej oraz gazu. Inflacja i niepewność sytuacji wpłynęły na nasze wakacyjne plany. – Decyzje o rezygnacji z urlopu lub spędzeniu go blisko domu wynikają przede wszystkim z rekordowej inflacji i cen usług turystycznych, paliwa, czy żywności. Jednak to nie wszystko – wskazuje ekspertka i wskazuje na obawy przed lataniem wynikające z wojny w Ukrainie oraz z problemami z płynnością w zakresie obsługi ruchu lotniczego w Europie.

To miały być pierwsze od dwóch lat normalne wakacje, jednak wojna za naszą wschodnią granicą oraz inflacja i rosnące ceny sprawiły, że znów to lato jest inne niż dotychczas.

Z danych Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że 71 proc. Polaków planowało w tym roku spędzić wakacje w kraju, jednak w zestawieniu z danymi Nocowanie.pl, zauważalny jest spadek zainteresowania wyjazdami, prawie o 40 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

– Przy rosnących cenach transportu, wyżywienia oraz samych noclegów sporo turystów zapewne zwleka z podjęciem decyzji o wyjeździe lub liczy na znalezienie tańszych ofert w ostatniej chwili. W tej chwili szacujemy, że średni koszt noclegów za osobę jest o co najmniej o kilkanaście procent wyższy niż rok temu. Częstą reakcją na wzrost kosztów wakacji jest również skrócenie planowanego urlopu – komentuje Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl.

Najpopularniejsze wakacje nad morzem

Z danych Nocowanie.pl wynika, że co czwarty turysta planuje wyjazd na 7 dni, natomiast na pobyt 14-dniowy, obecnie decyduje się 3 proc. Niezmiennie największą popularnością cieszą się wakacje nad morzem - w sumie 70 proc. wszystkich zapytań o dostępne noclegi dotyczy województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, a najczęściej wyszukiwaną miejscowością jest Władysławowo. Trzecim pod względem liczby zapytań województwem jest małopolskie (9,5 proc.), czwartym dolnośląskie (6 proc.), a piątym warmińsko-mazurskie (3,5 proc.).

Polacy zmieniają wakacyjne plany

– Prawie wszyscy respondenci spodziewają dalszego, wysokiego tempa wzrostu cen. Odsetek osób przekonanych o nieuchronności tego procesu wynosi aż 95 proc. Przy czym 83 proc. uważa, że w kolejnych miesiącach ceny będą rosły szybciej lub co najmniej w podobnym tempie jak wiosną tego roku – wskazuje Dominika Grusznic- Drobińska, GfK.

Stale podnoszone ceny podstawowych artykułów oraz niepokój związany z przewidywanymi dalszymi podwyżkami mocno przełożyły się na tegoroczne wakacje. Ponad połowa osób (57 proc.) biorących udział w badaniu GfK „Current Consumer Mood” zmieniła swoje plany urlopowe. W tej grupie na wypoczynek w kraju zdecydowało się 15 proc., a 21 proc. całkowicie zrezygnowało z jakiegokolwiek wyjazdu.

– Decyzje o rezygnacji z urlopu lub spędzeniu go blisko domu wynikają przede wszystkim z rekordowej inflacji i cen usług turystycznych, paliwa, czy żywności. Jednak to nie wszystko. Obserwujemy także obawy przed lataniem wynikające z wojny w Ukrainie oraz z problemami z płynnością w zakresie obsługi ruchu lotniczego w Europie. Z pewnością będą to wakacje inne niż wszystkie i wiele sektorów bardzo mocno odczuje powszechnie wdrażaną strategie zaciskania pasa – dodaje ekspertka.

Wraz z początkiem sezonu wakacyjnego na lotniskach zagościł chaos. Do zakłócających obsługę pasażerów strajków dochodzi w ostatnim czasie na lotniskach w Europie. Wiele lotów jest odwoływanych niemal w ostatniej chwili, wiele jest opóźnionych.

Rosnące ceny, przede wszystkim paliw oraz pogoda

Motywem przewodnim rozmów o tegorocznych wakacjach są rosnące ceny, przede wszystkim paliwa – wynika z monitoringu internetu przeprowadzonego przez SentiOne. Często przewija się też temat cen zakwaterowania oraz jedzenia w miejscowościach wypoczynkowych.

Nocleg w…szufladzie zapewni nam ośrodek zlokalizowany niedaleko Wisły, w Beskidzie Śląskim. Jest to bardzo ciekawa propozycja, architektonicznie przypominająca właśnie szuflady. Domki położone są na stoku góry Kiczera, niedaleko potoku.

TOP 6 oryginalnych pomysłów na wakacje w kraju. Miejsca któr...

– Jak co roku powracają „paragony grozy”, wspominane już ponad tysiąc razy, zarówno w kontekście pobytu nad Bałtykiem, jak i w Zakopanem. Na południu straszą oscypki za 50 zł, a internauci z północy donoszą, że gofry to już dobra luksusowe – mówi Agnieszka Uba, SentiOne.

Kolejnym popularnym tematem jest pogoda. Wiele osób zwraca uwagę, że ta nad polskim morzem jak zawsze jest nieprzewidywalna i z tego względu lepiej wybrać wyjazd zagraniczny. Przy okazji wyboru miejsca na urlop w tym roku pojawił się zupełnie nowy wątek wakacji bez Rosjan - internauci zastanawiali się, które kraje nie wpuszczają obywateli Rosji i deklarowali, że nie chcą przebywać z nimi w tych samych hotelach.

W rozmowach internautów wciąż wyraźnie obecny jest wątek COVID-19, poruszany w 11 tys. dyskusji w kontekście wakacji. Internauci zastanawiają się, gdzie zostawić chore dziecko na czas wyjazdu rodziców, pytają o możliwości leczenia COVID za granicą oraz konieczność testowania w przypadku lekkiego przebiegu choroby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rezygnujemy z wakacji 2022. Jednym z powodów są coraz większe problemy z połączeniami lotniczymi, ale to nie główne przyczyny - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl