Roboty medyczne z Lublina. Przypomną o tabletce i wezwą pomoc (ZDJĘCIA)

Aleksandra Dunajska
Od lewej: Małgorzata Szyszko (Uniwersytet Medyczny i firma Accrea), RAMCIP i Urszula Skrobas (Klinika Neurologii UM).
Od lewej: Małgorzata Szyszko (Uniwersytet Medyczny i firma Accrea), RAMCIP i Urszula Skrobas (Klinika Neurologii UM). Anna Kurkiewicz
Pomogą zdalnie zbadać pacjenta albo pomogą osobie z problemami z pamięcią. Takie niezwykłe roboty powstają w Lublinie.

RAMCIP to „domowy robot asystent dla pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi” (z angielskiego Robotic Assistant for MCI Patients at home). Ma pomagać osobom starszym z problemami z pamięcią i osobom we wczesnym stadium choroby Alzheimera.

- Przypomni, kiedy trzeba wziąć leki i jakie. Jest w stanie się poruszać, więc pomoże sięgnąć po przedmiot, który jest bardzo wysoko i ten, położony bardzo nisko. A jeśli coś się stanie, np. pacjent upadnie, robot, otrzymując informację na temat np. akcji serca, może zareagować i wezwać pomoc - wylicza Urszula Skrobas, neurolog z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego.

Kolejny robot, ReMeDi, służy zdalnej diagnostyce medycznej. - Wyobraźmy sobie, że do szpitala na prowincji czy w kraju trzeciego świata przywożony jest pacjent z nagłym bólem serca a nie ma tam specjalistów, którzy mogliby go zdiagnozować. Wtedy pomoże ReMeDi - tłumaczy Bartłomiej Stańczyk, współtwórca robota z firmy Accrea. - Urządzenie umożliwia wykonanie m.in.badania USG albo osłuchanie pacjenta za pomocą stetoskopu na odległość - tłumaczy Stańczyk.

RAMCIP i ReMeDi to prototypy, które są obecnie testowane m.in. przez lubelskich lekarzy. Kiedy trafią do domów pacjentów i będą powszechnie stosowane w szpitalach? Na razie trudno powiedzieć.

Roboty z lubelskim rodowodem można od czwartku oglądać na wystawie w rektoracie Uniwersytetu Medycznego (al. Racławickie 1). Będą tam także w piątek (godz. 9 - 17) i w sobotę (godz. 9 – 16).

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
ddsds
Ona studiuje na Neurologii, więc od razu postawi diagnozę, że jesteś idiotą.
o
ololo
Ta z prawej sama mogłaby się zająć pacjentem, lepiej ona niż robot. Mogłaby podać tabletkę albo wkładać czopki do pupy o określonych godzinach dnia.
L
Lubelak
dziewczynki :-)
Z
Zenek25
Dziewczyny ze zdjęcia, co robicie w piątek po południu?
p
pacjent
Wszystko się zmieni !!
Robot będzie kompetentny (na tyle, na ile został zaprogramowany), ale może się też uczyć (o ile zostanie tak zaprogramowany), a już na pewno nie zapomni swojej "wiedzy". Robot może pracować 24h/dobę i nie bierze w łapę.
D
Dr.Kween
wyrzucić na zbity pysk bidusi lekarzy i nająć roboty .Żadna różnica , nic się nie zmieni .......
I
Igx
Już widzę jak moja schorowana babcia która nawet komorki dla seniorow nie dotknie obsługuje tego robota. Firma Accrea znana jest z takich projektów do szuflady. A na hasło innowacje płynie strumień pieniędzy. Co firma Accrea wdrożyła ze skutkiem do użytku??
k
kolo
No dobra i teraz pytanie ile unijnej kasy zostało utopione bezpowrotnie w tych projektach. Roboty na wystawę a potem do recyklingu. To nigdy nie wejdzie do produkcji bo jest po prostu bezużyteczne i głupie. Ale na takie coś łatwo dostać kasę z UE
Wróć na i.pl Portal i.pl