RAMCIP to „domowy robot asystent dla pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi” (z angielskiego Robotic Assistant for MCI Patients at home). Ma pomagać osobom starszym z problemami z pamięcią i osobom we wczesnym stadium choroby Alzheimera.
- Przypomni, kiedy trzeba wziąć leki i jakie. Jest w stanie się poruszać, więc pomoże sięgnąć po przedmiot, który jest bardzo wysoko i ten, położony bardzo nisko. A jeśli coś się stanie, np. pacjent upadnie, robot, otrzymując informację na temat np. akcji serca, może zareagować i wezwać pomoc - wylicza Urszula Skrobas, neurolog z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego.
Kolejny robot, ReMeDi, służy zdalnej diagnostyce medycznej. - Wyobraźmy sobie, że do szpitala na prowincji czy w kraju trzeciego świata przywożony jest pacjent z nagłym bólem serca a nie ma tam specjalistów, którzy mogliby go zdiagnozować. Wtedy pomoże ReMeDi - tłumaczy Bartłomiej Stańczyk, współtwórca robota z firmy Accrea. - Urządzenie umożliwia wykonanie m.in.badania USG albo osłuchanie pacjenta za pomocą stetoskopu na odległość - tłumaczy Stańczyk.
RAMCIP i ReMeDi to prototypy, które są obecnie testowane m.in. przez lubelskich lekarzy. Kiedy trafią do domów pacjentów i będą powszechnie stosowane w szpitalach? Na razie trudno powiedzieć.
Roboty z lubelskim rodowodem można od czwartku oglądać na wystawie w rektoracie Uniwersytetu Medycznego (al. Racławickie 1). Będą tam także w piątek (godz. 9 - 17) i w sobotę (godz. 9 – 16).
Lublin: Mistrzostwa Polski w tańcach latynoamerykańskich [DUŻO ZDJĘĆ i WIDEO]
Druga Dycha do Maratonu. Padł kolejny rekord frekwencji (WIDEO Z DRONA i ZDJĘCIA)
Już prawie ćwierć wieku lublinianie pomagają dzieciom przetrwać zimę (ZDJĘCIA)
Apartamenty przy Zamojskiej już do obejrzenia (ZDJĘCIA)
Trzęsienie ziemi w Motorze Lublin. Wszyscy do wymiany
Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!