77 lat temu zmarł Józef Kuraś
Józef Kuraś był żołnierzem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, który po wojnie dalej walczył o polską niepodległość stając po stronie antykomunistycznej.
W czasie II wojny światowej m.in. brał udział w kampanii wrześniowej w szeregach 8. kompanii pod dowództwem kpt. Lucjana Świerczewskiego, a w późniejszych latach wojny walczył na Podhalu. Znany był ze swoich praktyk, które przynosiły skutek poprzez likwidację konfidentów, funkcjonariuszy UB czy NKWD.
Początkowo po wojnie otrzymał zadanie organizacji Milicji Obywatelskiej w Nowym Targu, jednak zawirowania w kraju i działania władzy komunistycznej zmusiły go do powrotu do podziemia, w którym działał na własną rękę. Jego grupa w okresie od 1945 do 1947 roku uśmierciła 60 funkcjonariuszy UB, ponad 40 milicjantów i 27 funkcjonariuszy NKWD.
Jego działania zostały jednak brutalnie przerwane przez zdrajców, którzy donieśli o miejscu kwaterowania grupy "Ognia". 21 lutego 1947 rozpoczął się atak na dom, w którym przebywał. Po próbie ucieczki i walce, nie widząc szans na zwycięstwo, Kuraś próbował popełnić samobójstwo, jednak strzał w skroń nie spowodował natychmiastowej śmierci.
"Ogień" i jego informacje były jednak tak cenne dla UB-eków, że ci starali się uratować jego życie i zabrali do szpitala. Próby okazały się nieskuteczne i major zmarł około 20 minut po północy, 22 lutego 1947 roku. Jego ciało zabrano i złożono na podwórku WUBP w Krakowie, a według niepotwierdzonych informacji następnego dnia przekazano je Wydziałowi Lekarskiemu Akademii Medycznej jako zwłoki nieznanego mężczyzny. Do dziś nieznane jest miejsce pochówku "Ognia".
Piosenka upamiętniająca "Ognia"
Z racji 77. rocznicy śmierci "Ognia" nagrano piosenkę "Wicher od turbarcza" wykonaną przez Norberta Smolińskiego, znanego jako "Smoła" wraz z gościnnym udziałem kapeli "Góralska Muzyka".
Piosenka została zrealizowana do filmu dokumentalno - fabularnego pod roboczym tytułem: „DZIEDZICTWO. Panorama małopolskich oddziałów partyzanckich” w reżyserii Krzysztofa Brożka realizowanego przez Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne REGIONY oraz Stowarzyszenie NZS 1980 w Krakowie, we współpracy z ŚZŻ AK Oddział Małopolska.
źródło: podziemiezbrojne.ipn.gov.pl