Rolnicy chcą być bardziej eko. Rośnie liczba producentów i powierzchnia upraw ekologicznych

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Upraw przybywa, a klienci coraz chętniej sięgają po żywność ekologiczną.
Upraw przybywa, a klienci coraz chętniej sięgają po żywność ekologiczną. Anna Kaczmarz/Polska Press
W Polsce z roku na rok rośnie liczba producentów ekologicznych i powierzchnia tychże upraw. Na koniec 2022 r. produkcją zajmowało się ponad 22,8 tys. osób, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak informuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, w 2023 r. liczba ta może przekroczyć 24 tysiące.

Spis treści

IJHARS po raz jedenasty opublikował raport dotyczący rolnictwa ekologicznego w Polsce. Zgodnie z wnioskami, w latach 2021-2022 w Polsce nie tylko wzrosła liczba producentów, ale też powierzchnia upraw ekologicznych.

Zmiany w przepisach. Jakie kompetencje ma Inspekcja?

W ostatnich latach określono nowe zasady odnośnie przepisów i kompetencji IJHARS. Aktualnie to Inspekcja nadzoruje i współpracuje z jednostkami certyfikującymi, gdzie wcześniej robił to resort rolnictwa. Przepisy prawne regulują: od 1 stycznia 2022 r. nowe unijne rozporządzenie, zaś od 7 lipca 2022 r. nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej.

Szanse na rozwój polskiego rolnictwa

Obecnie w Polsce jest 3,5 proc. upraw ekologicznych. Europejski Zielony Ład zakłada zwiększenie areału unijnego do 25 proc. do 2030 roku. Eksperci uważają, że w naszym kraju wskaźnik może osiągnąć 7 proc. takich użytków.

- Choć Polska, pod względem liczby ekologicznych producentów oraz powierzchni ekologicznych użytków rolnych, zajmuje już silną pozycję w unijnym sektorze rolnictwa ekologicznego, plasując się w pierwszej dziesiątce krajów, to jednak wciąż mamy przed sobą spory potencjał dalszego rozwoju tego sektora - wskazał Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Zgodnie z raportem, pod koniec grudnia 2021 r. 21 795 producentów ekologicznych prowadziło krajową działalność, rok później odnotowano wzrost tej liczby o 5 proc. - do 22 882. Przybyło również osób zajmujących się przetwórstwem ekologicznym - w 2021 r. zarejestrowano 1174 zakłady, w 2022 r. już 1216.

Największy udział w produkcji żywności eko miały: zboża - 33 proc. powierzchni upraw, owoce, głównie jabłka, drób i jaja. Największą powierzchnię upraw wskazano w przypadku roślin paszowych, łąk i pastwisk - ponad 41 proc.

Średnia powierzchnia gospodarstwa wynosiła 26,2 ha. Najwięcej gospodarstw prowadzono na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz Mazowszu.

Żywność eko jest lepsza?

Według Małgorzaty Waszewskiej, dyrektor Biura Rolnictwa Ekologicznego i Produktów Regionalnych w IJHARS, można spodziewać się dalszego wzrostu liczby producentów ekologicznych w Polsce. Klienci chcą odżywiać się zdrowo, sięgają po sprawdzone produkty, a to stwarza szerokie możliwości dla produkcji. Produkcja ekologiczna jest kontrolowana przez jednostki certyfikujące, a te z kolei są nadzorowane przez IJHARS. W Polsce działa obecnie 12 jednostek certyfikujących, które poświadczają, że produkty z logo rolnictwa ekologicznego, w postaci symbolu zielonego liścia z gwiazdkami, są faktycznie produkowane bez nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin, w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl