Spis treści
Gdy kontrahent nie wywiąże się na czas ze spłaceniem zobowiązania, może być już za późno. Często zostaje wówczas tylko długa droga sądowa. Gorzej, jeśli zawiedzie w ten sposób nie jeden, a wielu partnerów biznesowych. Wtedy zagrożone może być nawet istnienie firmy. Aby uniknąć najczarniejszego scenariusza, tj. bankructwa, niektórzy przedsiębiorcy stosują znane w Polsce od ponad dwóch dekad narzędzie finansowe – faktoring. Ale czy na pewno dobrze znane?
Czym jest faktoring?
W największym skrócie: faktoring to narzędzie finansowe, które umożliwia otrzymanie należności zaraz po wystawieniu faktury z długim terminem płatności. Brzmi bajecznie, ale wiele osób może się zastanawiać, gdzie jest haczyk. To nie jest usługa dla każdego. A już na pewno nie dla przedsiębiorcy, który podchodzi lekceważąco do zapoznania się z jej kosztami czy zrozumieniem specyfiki.
– Obserwujemy, że świadomość faktoringu na przestrzeni lat zdecydowanie się poprawiła. Przedsiębiorcy, z którymi rozmawiamy, w większości wiedzą czym jest ta usługa. Problem czasem stanowi jej właściwe zrozumienie – niektórzy niesłusznie obawiają się np., że faktoring to głównie czynności windykacyjne, co może wpływać na relacje z kontrahentami – mówi Łukasz Ramczewski, wiceprezes PragmaGO.
Niektórzy czekają zbyt długo
Warto rozwinąć problem, na który wskazał ekspert. Niektórzy przedsiębiorcy czekają z podjęciem działań dotyczących odblokowania zatorów zbyt długo, tj. do chwili upłynięcia wymaganej płatności za pierwszą fakturę. Takie podejście ma swoje uzasadnienie i wynika m.in. z chęci utrzymania dobrych relacji partnerskich, ale koszty tej zwłoki mogą być wysokie. Po pierwsze, ta pierwsza faktura, której termin spłaty upłynął, nie będzie już przedmiotem zainteresowania faktora. Kolejne owszem, ale może przyczynić się do wzrostu wyceny ryzyka dla spłaty pozostałych faktur, a co za tym idzie prowizji faktora.
Niskie marże stanowią większe ryzyko
Jeśli przedsiębiorca źle wyceni swoją usługę i nie nałoży na nią odpowiedniej marży, to może się okazać, że skorzystanie z oferty faktora będzie zbyt drogie. Nie będzie to stanowiło być może problemu dla tych, którzy wkalkulują obsługę transakcji w taką stratę, ponieważ uznają na przykład, że reputacja klienta uległa pogorszeniu i dalsza współpraca będzie niemożliwa. Warto jednak pamiętać, że druga strona zwleka z wykonaniem zobowiązania często nie dlatego, że sama utraciła płynność lub może stać się to niebawem, ale z uwagi na to, że chce jak najdłużej obracać zgromadzonymi środkami. Poznanie partnera biznesowego może się zatem okazać kluczowe w podjęciu właściwej decyzji czy skorzystać z usługi faktoringu, czy nie.
Według danych Polskiego Związku Faktorów, w 2022 r. faktorzy sfinansowali bieżącą działalność krajowych przedsiębiorstw w kwocie blisko 100 mld euro. Oznacza to, że wykupili wierzytelności w formie faktur o łącznej wartości ponad 460 mld zł, czyli o 27 proc. więcej niż w 2021 r.
