Rosyjscy dyplomaci opuszczają Poznań. Trwa wyprowadzka z konsulatu
O rozpoczęciu wyprowadzki rosyjskiego konsulatu poinformowało w środę Radio Poznań. Z relacji stacji wynikało, że w środę popołudniu przed budynek placówki wjechała ciężarówka z rejestracjami korpusu dyplomatycznego. Do samochodu pakowane były meble oraz elementy wyposażenia konsulatu.
Następnie radio podało, że Iwan Kosonogow pożegnał się za pośrednictwem komunikatora internetowego z Włodzimierzem Walkowiakiem, wieloletnim dziekanem korpusu konsularnego w Poznaniu i byłym konsulem honorowym Wielkiej Brytanii.
W środę z wejścia zniknęła już tablica informująca, że znajduje się w nim konsulat Federacji Rosyjskiej. Nad budynkiem nadal wisiała rosyjska flaga. Podobnie było w czwartek przed południem. Dyplomaci kontynuują wyprowadzkę. Poza ciężarówką na teren konsulatu wjechał również autobus z niebieskimi, dyplomatycznymi tablicami rejestracyjnymi.
Polska Agencja Prasowa zapytała o sprawę Pawła Wrońskiego, rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Do tego momentu nie potwierdził informacji o tym, że rosyjscy dyplomaci ostatecznie wyprowadzili się z placówki w Poznaniu.
Czytaj więcej o sprawie:
Natomiast mł. in. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji mówi PAP, że funkcjonariusze będą ochraniać budynek przy ul. Bukowskiej do poniedziałku. Taka umowa została zawarta z MSZ.
- Skoro konsulat z dniem 30 listopada przestanie działać, to od 1 grudnia umowa wygasa. Do poniedziałku będziemy jednak tam obecni, będziemy także zabezpieczać pikiety zaplanowane przed budynkiem - powiedział PAP Borowiak.
Policja nie zna szczegółów technicznych tego, jak budynek zostanie zwrócony władzom Poznania.
Na sobotę „pożegnalną” demonstrację przed budynkiem zapowiedziała partia Razem. Odbędzie się pod hasłem: „Russkij Konsulat idi na ch*j”.
- Partia Razem apeluje o szybkie i sprawne przekazanie nieruchomości pod zarząd Prezydenta Miasta Poznania, a także utworzenie w tym miejscu Centrum Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej - mówi Anna Pieciul z wielkopolskiego Razem.
Co dalej z budynkiem po rosyjskim konsulacie? Propozycję ma Ukraina
Możliwe, że zwycięży jednak inna koncepcja. Andrij Sybiha, szef ukraińskiego MSZ poinformował w środę, że Ukraina zwróciła się do Polski o przekazanie jej dotychczasowej siedziby rosyjskiego konsulatu w Poznaniu. Miałaby w niej funkcjonować ukraińska placówka dyplomatyczna. Wcześniej Radosław Sikorski, polski minister spraw zagranicznych zapowiedział, że taka prośba zostałaby potraktowana z życzliwością. Ostatecznej decyzji na razie nie ma.
W czwartek na ten temat wypowiedział się dla PAP Witold Horowski, były konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu. Wskazał, że sprawa ma dwa aspekty.
- Pierwszy z tych kontekstów to symboliczno-polityczny - i tu pewnie znajdą się lepsze osoby, żeby tę kwestię skomentować. Ja należę do tych, którzy uważają, że taka zmiana - w ujęciu polityczno-symbolicznym - jest jak najbardziej pożądana - mówił Horowski.
Druga kwestia jest taka, że ewentualna placówka nie powinna być biurem zamiejscowym Konsulatu Generalnego Ukrainy we Wrocławiu. W Poznaniu i makroregionie mieszka obecnie około 100 tys. Ukraińców.
- To jest społeczność, która wymaga wsparcia – zaznaczył Horowski. - To wsparcie jest dzisiaj trochę limitowane dostępnością załogi Konsulatu Generalnego Ukrainy we Wrocławiu. Dobrze by było, żeby ta dostępność załogi konsularnej była w Poznaniu większa - i to spowodować może to symboliczne przekazanie budynku przy ul. Bukowskiej stronie ukraińskiej.
Liczy, że ewentualna decyzja polskiego MSZ o przekazaniu budynku Ukrainie będzie związana z konkretnymi oczekiwaniami, co do liczebności jego obsady.
- Przekazanie budynku to jest jedno, ale uczynienie z niego miejsca dyżuru raz w tygodniu dla np. konsula z Wrocławia - to zupełnie inna sytuacja. To też - w mojej opinii - rozmijałoby się z oczekiwaniami strony polskiej - podkreślił Horowski.
Zgoda na funkcjonowaniu Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu została cofnięta pod koniec października. Rosyjscy dyplomaci mieli czas na opuszczenie budynku do końca listopada.
(PAP)
szk/ kos/ ann/ ajw/ lm
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
