Rozbiórka laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie wstrzymana. Interwencja minister kultury

Damian Świderski
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Minister kultury Francji Rima Abdul Malak wstrzymała rozbiórkę paryskiego budynku, w którym to mieściło się laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie. Pavillon des Sources, bo tak nazywa się ten budynek, miał zostać przebudowany na centrum chemii biologicznej do walki z nowotworami.
Rozbiórka Pavillon des Sources wstrzymana. To było laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie
Rozbiórka Pavillon des Sources wstrzymana. To było laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie YT/office de tourisme Pougues

Likwidacja wstrzymana

Rima Abdul Malak wstrzymała rozbiórkę Pavillon des Sources - budynku, w którym swoje laboratorium miała Maria Skłodowska-Curie. Malak rozmawiała w tej sprawie w piątek z prezesem Instytutu Curie Thierrym Philipem oraz minister szkolnictwa wyższego i badań Sylvie Retailleau. Jak oznajmiła, uzgodnili oni w rozmowie, że rozbiórka budynku zostanie zawieszona, aby dać czas na znalezienie innej lokalizacji na powstanie centrum chemii biologicznej do walki z nowotworami.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Kto chce rozbiórki laboratorium Skłodowskie-Curie

Zburzenia tego budynku chce Instytut Curie, zajmujący się m.in. walką z rakiem. Na miejscu dawnego laboratorium ma powstać pięciopiętrowy budynek o powierzchni około 2000 m2. Centrum do walki z nowotworami ma być pierwszym takim budynkiem w Europie. Odpowiednie zezwolenia na rozbiórkę zostały wydane na początku zeszłego roku.

Ze spokojem omawialiśmy złożoną debatę wokół istotnego projektu naukowego, który musi pozostać na górze Sainte-Genevieve, oraz kwestię pamięci, która budzi dziś emocje. Jeśli na górze Sainte-Genevieve uda się znaleźć alternatywne rozwiązanie, Instytut Curie je zaakceptuje. Jeśli tak się nie stanie, konflikt między pamięcią a żywą nauką trzeba będzie rozstrzygnąć spokojną debatą – oznajmił prezes Instytutu Thierry Philip.

Philip wyznał też, że Pavillon des Sources nie jest już laboratorium, a jedynie składowiskiem dawnych odpadów radioaktywnych, i obecnie stoi pusty.

ag

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl